Lidovky.cz

Ředitel knihovny se ohradil proti Bémovi

Česko

  15:59
PRAHA - Odpor primátora a pražských zastupitelů proti stavbě Národní knihovny na Letné přišel pozdě. Tvrdí to alespoň ředitel knihovny Vlastimil Ježek, podle kterého bylo město od počátku při výběru pozemku, při zadávání podmínek soutěže i při výběru jejího vítěze.

umístění na Letné foto: Národní knihovnaReprofoto

Primátor Pavel Bém (ODS) ale nyní tvrdí, že knihovna vypsala soutěž na jiné pozemky, než jaké město poskytlo. "Především je třeba uvést, že Praha měla v porotě soutěže svého zástupce, tedy primátora, kterého při samotném výběru vítěze zastoupil ředitel památkového odboru Jan Kněžínek," řekl Ježek.

Bém: Knihovna je v arogantní disharmonii s okolím
Návrh Jana Kaplického vybrala osmičlenná porota jednomyslně. Proti tomu, aby budova vyrostla, je po půl roce od vyhlášení výsledku většina pražských zastupitelů za ODS. Občanští demokraté mají ve sboru naprostou převahu.

Současný postoj Béma je také zarážející. V den vyhlášení vítěze označil Kaplického návrh jako odvážný, překvapivý, originální, energeticky úsporný a jistě i kontroverzní. "Teď přijdou ke slovu konzervativní památkáři a začne živé představení o budoucnosti moderní architektury v Praze. Já jsem znám jako příznivec odvážných řešení," řekl tehdy Bém.

Minulý čtvrtek primátor sdělil, že umístění nové budovy podle návrhu Kaplického na Letné je nešťastné. Dodal ale, že návrh je podle něho architektonicky zajímavý. Dnes napsal v Mladé frontě Dnes, že návrh je "v tak arogantní disharmonii s celým svým blízkým i vzdáleným okolím", že z hlediska zásahu do urbanismu města se nedá srovnat s Tančícím domem, s nímž někdy bývá porovnáván.

Primátor také začal až v současné době upozorňovat na možnost porušení pražského panoramatu, které je zejména podle památkářů jednou z předností města z hlediska turistického ruchu. Bém v jednom svém prohlášení označil místo pro knihovnu za součást památkové rezervace. Knihovna by však měla stát těsně za její hranicí, místo je tedy v takzvaném ochranném pásmu, které je podle památkářů jakýmsi "nárazníkovým pásmem", stavby v něm plánované se posuzují zejména z pohledového hlediska.

Občanská sdružení Arnika, Centrum pro podporu občanů a AutoMat připomínají, že v případě výstavby výškových budov na Pankráci je Praha pro a zásah do panoramatu jí nevadí. Výbor světového dědictví UNESCO přitom v létě znovu český stát vyzval, aby zvážil dopady projektu na hodnoty historického centra Prahy.

Přímo na Letenské pláni se připravují stavby, jejichž negativní vliv na město může podle sdružení být značný. Zmiňují oceanárium na místě někdejšího Stalinova pomníku, Národní fotbalový stadion, vyústění tunelů městského okruhu a rozsáhlé podzemní parkoviště. "Jestliže primátorovi vadí knihovna v blízkosti Hradu, proč mu nevadí nevzhledné rampy, kterými budou v tomtéž místě vyjíždět z tunelů desítky tisíc aut?" říká Tomáš Cach ze sdružení AutoMat.

Ježek připomněl, že o pozemek na Letné NK primárně neusilovala. Vzešel z mnohostranných debat - i na základě toho, že v územním plánu byl dlouhodobě veden jako místo "pro zástavbu z oblasti kultury nebo církví".

Praha pozemek ještě neprodala
Pro stavbu knihovny na Letné loni v březnu hlasovalo 62 z 63 zastupitelů, řekl Ježek a dodal, že ohledně místa pro knihovnu se některé změny děly. Útvar rozvoje města přišel s tím, že by bylo třeba na jedné straně z pozemku část ubrat a na druhé přidat, neboť přes část původně vyhrazeného pozemku má vést silnice. "Začal proces změny územního plánu, protože ta část, jíž jsme měli nově získat, byla v územním plánu vedena jako zeleň, byť tam fyzicky je asfalt," uvedl.

Letos v lednu byla podle Ježka změna odsouhlasena, avšak jen radou, nikoli zastupitelstvem. Ředitel knihovny odmítá argumenty proti stavbě v tom smyslu, že vítězný návrh se na pozemek nevejde. "Na upravený pozemek se tento návrh vejde," říká.

Praha již před rokem a půl deklarovala, že knihovně prodá pozemek pro stavbu na Letné. Uzavření smlouvy se však po oznámení vítěze stále odkládalo s odkazem na nutné řešení souvisejících záležitostí. Za ně město označovalo přeložení tramvajové smyčky či úpravy postupu výstavby městského okruhu.

Teprve nyní se ke stavbě vyjádřili zastupitelé. Klub ODS je na magistrátu nejsilnější. V případě jeho odporu není podle Ježka NK schopna stavbu prosadit. Město sice stavbu přímo nepovoluje, je však účastníkem řízení pro vydání územního rozhodnutí a stavebního povolení.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.