Lidovky.cz

SSSR hájil mír, tvrdí KSČM

Česko

  7:57
PRAHA - Komunisté stále pokládají sovětský socialismus za přijatelnou alternativu ke kapitalistickému systému. Jak si v roce 2007 připomínají čeští komunisté Velkou říjnovou socialistickou revoluci?

Předseda KSČM Vojtěch Filip foto: Pavel Wellner, Lidové noviny

Těmito slovy: Sovětský svaz byl dlouhodobě životaschopnou alternativou ke kapitalismu, garantoval světový mír a pomáhal utlačovaným národům. Uvedené věty obsahuje zveřejněný dokument s názvem Stanovisko výkonného výboru ústředního výboru KSČM k 90. výročí VŘSR. Jde o stanovisko celé strany, ve výkonném výboru totiž zasedá předseda KSČM, místopředsedové a krajští šéfové strany.

Znění textu schválil výbor 19. října. Podle místopředsedy KSČM Jiřího Dolejše jde o kolektivní dílo, které se „rodilo složitě“ a jeho „obsah odpovídá rozložení názorů ve straně“.

 „V bipolárním světě se tato velmoc (SSSR) stala garantem mírového rozvoje. Na základě VŘSR se zformoval společenský systém, který byl první, dlouhodobě životaschopnou alternativou ke kapitalismu, která významně ovlivnila vývoj kapitalismu a blokovala jeho tendence k válce, agresi a sociálnímu útlaku,“ píše se v dokumentu.

Dnes je takové tvrzení neudržitelné. Strategické plány SSSR a jeho satelitů byly naopak velmi agresivní a počítaly s masivním útokem na Západ. Dobře to dokládá třeba nová kniha Petra Luňáka Plánování nemyslitelného.

Materiál rovněž tvrdí, že Sovětský svaz byl alternativou, která „utlačovaným národům dodávala odvahu k boji o zájmy národní“. SSSR ovšem proslul genocidními sklony a násilnými přesuny celých etnik. Také většina střední Evropy, včetně Československa, se stala na více než 40 let pouhým satelitem bez vlastní vůle.

Dolejš, který nepatří mezi rigidní komunisty, připustil, že s některými formulacemi osobně nesouhlasí. „Pobaltí bylo v podstatě anektováno a rok 1968 je také pro nás trauma. Na druhou stranu je pravda, že strategická rovnováha, na které se podílel Sovětský svaz, urychlila rozpad koloniálního systému,“ připouští Dolejš. Dokument přiznává i chyby. „KSČM si dobře uvědomuje nedostatky první formy socialismu a hluboce lituje tragických obětí,“ stojí v textu. Desítky milionů mrtvých nejsou zmíněny nikde a za vše mohou již Chruščovem zmiňované „nedostatky a deformace“.

I přes tyto formulace považuje řada komunistů své vedení za příliš smířlivé a podle ČTK roste ve straně platforma pro bolševizaci. Svědčí o tom i nedávná konference 60 radikálů, mezi které přišel poslanec Václav Exner, hlava pražských komunistů Marta Semelová nebo předlistopadový šéf KSČ Milouš Jakeš. Diskutující prý obviňovali své vedení z antikomunismu a Dolejše označili za „experta světového sionismu“.

 

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.