Lidovky.cz

„Je to křišťálově jasné“

Česko

  7:23
PRAHA - „Ten původ je tak křišťálově čistý, že prostě ani křišťál křišťálověji čistší být nemůže,“ vysvětloval v roce 2005 Stanislav Gross, kde vzal peníze na byt. Jeho legendárnímu vysvětlení se včera přiblížila i kauza Čunek.

Nemám se za co stydět, tvrdí Čunek o původu 3,5 milionu, které během čtrnácti dní uložil do tří bank. foto: Lidové noviny

„Věci jsou naprosto křišťálově jasné, že to takhle bylo,“ řekl Právu bratranec Jiřího Čunka Jan Machů. Právě on měl Čunkovi svěřit 1,5 milionu korun na podnikání.

Kde vzal 3,5 milionu a proč je během čtrnácti dní uložil do tří bank, vysvětloval Jiří Čunek v úterý své straně. Ta mu uvěřila a Čunek zůstal předsedou KDU-ČSL. Vysvětlení má ale řadu slabých míst.

Největší sumu, 1,5 milionu korun, měl Čunek dostat od bratrance Jana Machů, který podniká v oblasti počítačů. Machů s Čunkem prý chtěli založit pobočku na severní Moravě. K tomu ale nedošlo, protože se Čunek stal v roce 1998 starostou, a prý i proto, že jeho bratranec onemocněl. Přesto si ale Machů v roce 1999 založil firmu M-tronik (na podobný název má Machů živnostenský list). „To je mrtvá společnost, nikdy nevydělala ani korunu,“ říká jeho společník Jan Kavka. Peníze od Machů Čunek vrátil údajně někdy během roku 2003, nemá na to ale důkaz, pouze neověřené prohlášení Machů.

Nejasnosti panují i kolem peněz, které Čunkovi půjčila nebo dala rodina. „Viděl jsem papír, kde bylo napsáno, že Čunkův otec prodal grunt za milion a půl a peníze rozdělil mezi své tři syny. Ti se jich ale vzdali a vše dostal do správy Jiří Čunek,“ řekl LN senátor Josef Novotný (SNK-ED). Dodal, že peníze z dědictví po otci se dělily až později. Čunek řekl, že mu otec půjčil milion korun, který mu v roce 2003 vrátil. Později po něm zdědil půl milionu korun.

Lidovci hledají ministra
Kvůli majetkovým nejasnostem Jiří Čunek ve středu odešel z vlády. Ministerstvo pro místní rozvoj po něm dočasně řídí jeho první náměstek Milan Půček. Ten je však už půl roku stíhaný kvůli křivému svědectví, jehož se měl dopustit právě v Čunkově kauze.

Koaličním partnerům Půčkovo angažmá na ministerstvu nevadí. „Ministerstvo musí pracovat pokud možno nepřerušeně. To, že pan Půček ministerstvo dočasně povede, považuji za menší zlo, než kdyby mělo dojít k další personální diskontinuitě,“ řekl místopředseda ODS Petr Gandalovič. Podobný názor má i šéf zelených Martin Bursík: „To, že je někdo vyšetřován, má samozřejmě svůj význam. Ale nemá to o nic větší význam, jestli byl dříve prvním náměstkem a nyní je pověřen řízením do doby, než bude jmenován nový ministr,“ řekl Bursík.

O Čunkovu nástupci budou lidovci jednat v úterý. Spekuluje se o poslanci Tomáši Kvapilovi nebo europoslanci Janu Březinovi. S hledáním ministra školství po odstoupivší Daně Kuchtové zatím příliš nepokročili ani zelení.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.