Lidovky.cz

Mladí lidé jsou pro blob

Česko

  8:32
PRAHA - Kaplického návrh nové budovy Národní knihovny, který rozdvojil národ na zaryté příznivce a odpůrce, je generační záležitostí. Zatímco mladým lidem do 29 let se většinou líbí, důchodci mají vesměs opačný názor.

Čestný doktor. Architekt Jan Kaplický, autor návrhu na budovu Národní knihovny, převzal včera v Praze čestný doktorát Vysoké školy uměleckoprůmyslové. foto: ČTK

K tomuto závěru dospěli sociologové, kteří v říjnu zpracovali pro pražský magistrát dva průzkumy veřejného mínění.

Z nich mimo jiné vyplynulo, že Kaplického atypická stavba boduje nejčastěji u mladých vysokoškoláků, kteří volí ODS nebo Stranu zelených. „Jsou to lidé mladí, aktivní, vzdělanější, zámožnější,“ zdůraznil Jan Hartl, ředitel agentury STEM, která průzkumy provedla. Tolerance vůči stavbě, která se vymyká všem představám geometricky pravidelného domu, roste s výškou dosaženého vzdělání. Kladné názory na ni mají voliči ODS a Strany zelených, zatímco sympatizanti KSČM jsou v drtivé většině proti. Typickým odpůrcem blobu je důchodce starší 60 let, se základním vzděláním, který volí komunisty. Takovým lidem se většinou nelíbí ani sama stavba, ani její umístění na Letné. „Přitom platí, že mají poněkud váhavý postoj k umístění stavby. Část z nich blob nechce vůbec, část ho chce přesunout jinam,“ konstatoval Hartl.

Největší překvapení průzkumu lze podle Hartla spatřovat v tom, že názor na Kaplického blob rozštěpil národ na dvě poloviny. Padla tak vžitá představa, že česká veřejnost je konzervativní, zkostnatělá a vůči moderní architektuře nepřátelsky naladěná. „Průzkum postojů ke Kaplického návrhu ukázal překvapivě vysoký podíl lidí, kteří jsou modernisticky orientované architektuře nakloněni,“ dodal Hartl. Dá se proto říci, že Pražané nechtějí žít ve skanzenu, ale v kypícím velkoměstě, byť s historickými tradicemi. Je přitom zřejmé, že právě Pražané jsou v tomto ohledu progresivnější než ostatní obyvatelé České republiky. Jejich podpora letenského blobu je vyšší než u ostatních obyvatel republiky, ale není to nijak výrazné. To je také jediný rozdíl mezi Pražany a ostatními obyvateli země. Jinak se v postojích nijak neprojevuje adresa bydliště.
Tři čtvrtiny lidí téma chobotnice zajímá

Zajímá se veřejnost o výstavbu nové Národní knihovny? Informace o výstavbě nové budovy Národní knihovny sledují 3/4 občanů ČR

Líbí se lidem návrh architekta Jana Kaplického?
Polovině lidí se líbí. Líbí se 3/5 mladých lidí do 29 let, nelíbí se v Praze 60 % lidí nad 60 let

Patří „zelená chobotnice“ na Letnou, blízko Hradu?
Spíše ne.

Může být na Letné?
Podle poloviny příznivců ODS a Strany zelených ano.

Kam s blobem?
Někam mimo historické centrum, na Letnou, anebo nestavět podle Kaplického.



Nejednotné je ale veřejné mínění v otázce, kde by Kaplického knihovna měla v hlavním městě stát. Původní místo, kam ji projektoval Kaplický a další účastníci mezinárodní architektonické soutěže, bylo na Letné. Pro tuto alternativu zaznívá nejvíce hlasů z řad voličů zelených ( takřka polovina z nich). Podle Hartla je to dáno atypičností voličské obce této strany, která má v tuzemsku blíže k pravicové ODS nežli k tradiční, spíše levicové orientaci zelených.
 Z průzkumů dále vyplynulo, že pro lidi je chobotnice velké téma. V Praze se o ni zajímá víc než 80 procent lidí. „Osud této stavby sleduje naprostá většina veřejnosti. Politici by si měli uvědomit, že už nejde o jednu stavbu, ale že má společenský, kulturní a politický přesah,“ míní Hartl.
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.