Lidovky.cz

LN: I v Česku se ordinuje smrt

Česko

  2:00
PRAHA - Přinejmenším každý třetí pacient kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny fakultní nemocnice v Hradci Králové zemře z rozhodnutí lékařů. Podobná praxe se používá i v dalších tuzemských nemocnicích. Podle nedávné studie se devadesát procent českých lékařů intenzivní péče shodne, že vysadit léčbu je někdy jediné správné řešení.

Nemocnice (ilustrační foto) foto: Lidové noviny

Nejde ale o eutanazii, kdy sám pacient požádá o usmrcení nebo pomoc při sebevraždě. Řeč je o mase pacientů, kterým jejich stav neumožňuje se k tomu, co se s nimi bude dít, nijak vyjádřit. Lékaři se tím dopouští trestného činu, říkají někteří právníci. „Ukončit nebo nezahájit život zachraňující péči bez projevu vůle pacienta nebo jeho zástupce je protizákonné,“ říká odborník na zdravotnické právo ze 3. lékařské fakulty Karlovy univerzity Ondřej Dostál.

Další podrobnosti
o umírání v nemocnicích
si přečtěte v dnešním vydání deníku


Kdy a komu lékaři v Česku ordinují smrt?

Například člověku po srdeční zástavě, který byl dlouho oživován. Jeho mozek je nedostatkem kyslíku poškozen, ani po několika dnech se neprobral z bezvědomí.
„Můžeme ho veškerými dostupnými technikami udržovat při životě poměrně dlouhou dobu,“ říká lékařka z hradecké nemocnice Renata Pařízková. „Ale když už není žádný reálný předpoklad, že by se z hlubokého kómatu probral, nemá smysl pokračovat dál.“

Škála možností, jak ukončit život „beznadějného“ pacienta, je široká. Lze nenasadit nebo ukončit podávání antibiotik, vysadit léky na podporu krevního oběhu, upravující srážlivost krve, ukončit dialýzu, odpojit pacienta od dýchacího  přístroje… Pokrok medicíny totiž přinesl nový problém. Řada pacientů sice může žít, ale jen s podporou léků a přístrojů.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.