Lidovky.cz

Poplatky? Lékaři jsou rozděleni

Česko

  11:04
PRAHA - Blížící se zavedení poplatků ve zdravotnictví nevzbuzuje emoce pouze u pacientů, kteří je budou hradit, ale i u lékařů. Poplatky za recept nebo návštěvu ordinace by totiž část lékařů raději vůbec nezaváděla. Jiná skupina by lidem naopak „předepsala“ platit ještě víc, než je schváleno.

Milan Kubek na čvrteční demonstraci pacientů a zaměstnanců Ústavu hematologie a krevní transfuze foto: René FlugerČTK

Největším odpůrcem poplatků je prezident České lékařské komory Milan Kubek. Třicet korun za lékařské vyšetření podle něj nepřinese nic moc dobrého ani lékařům, ani pacientům. Kubek se obává, že poplatky zhorší vztahy mezi pacientem a lékařem, které může poznamenat případné vymáhání nezaplacených pohledávek. Administrativa, která vybírání poplatků provází, podle Kubka lékaře zbytečně zatíží a bude je zdržovat od práce.

Kubek zpochybňuje také ministerstvem zdravotnictví proklamovaný hlavní přínos zavedení poplatků. Ten má spočívat v tom, že si lidé rozmyslí, jestli se jim vyplatí klepat na dveře ordinace s každou banalitou. „Jenže čím méně lidí k ambulantním specialistům přijde, tím méně si vydělají,“ říká Kubek.

Lékaři: Neplatících se nebojíme
S tímto názorem zcela nesouhlasí předseda Sdružení soukromých gynekologů Vladimír Dvořák: „To si tedy nemyslím. Reforma se podle mě dělá pro pacienty, a ne pro lékaře. Pan Kubek stále mluví spíše jako odborář,“ říká Dvořák.

Tento specialista se neobává, že by vybírání poplatků ordinacím způsobilo výraznější potíže. „Zvýšenou administrativu to znamenat nebude. Poplatek bude vybírat recepční nebo sestra a je to záležitost jednoho ťuknutí do počítače,“ říká Dvořák. Obavy z potíží při vymáhání nezaplacených poplatků také nemá. „Myslím, že to nebude vůbec žádný problém. Pokud stav pacienta nebude ohrožovat život, jistě bude mít dost času si pro poplatek dojít,“ říká Dvořák. Podle něj by poplatky ve zdravotnictví mohly být ještě vyšší.

Ani ostatní lékaři, které LN oslovily, se problémů s vybíráním peněz od pacientů nebojí. „Poplatky jsou běžné ve spoustě jiných zemí. Nevím tedy, proč by to nemohlo fungovat i u nás,“ říká předseda Svazu praktických lékařů pro děti a dorost Pavel Neugebauer.

Pokud nyní lékaři měsíc a půl před zavedením poplatků něco řeší, jsou to spíše technické věci. Tedy za co se poplatek musí a nesmí vybírat či jak postupovat v případě, že pacient nezaplatí. Zákon není podle lékařů jednoznačný. „Jedná se třeba o výklad, kdy lékaři hrozí pokuta za to, že poplatek nevybral. Sám zákon není v této věci právě přesný a jeho volný výklad umožňuje teoreticky i udělit více pokut za jeden prohřešek,“ říká Zorjan Jojko ze Sdružení ambulantních specialistů.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.