Lidovky.cz

Tisíce rodin zápasí s formuláři

Česko

  8:40
PRAHA - Na tři sta tisíc rodin s malými dětmi vybírá v těchto dnech z poštovní schránky objemnou obálku. Je v ní třístránkový dopis ministra práce a sociálních věcí Petra Nečase a čtyři formuláře. Vyplnit je musí každý, kdo chce příští rok brát rodičovský příspěvek.

Dítě. foto: Reprofoto

A v tom je právě „háček“. Některé nesnáze LN popsal Pavel Polák, který rodičovský příspěvek pobírá v Praze: „Bohužel, po snaze proniknout tímto ptydepe, například jeden z formulářů se zábavně jmenuje - Potvrzení o nároku na dávky ovlivňující nárok a výši rodičovského příspěvku - mne napadá jediné, jaké to vyznavače verbálního harakiri na ministerstvu zaměstnáváte?“

Polák souhlasí s tím, že jde o důležitou změnu podmínek, ale nechápe, proč nejde vše vyřídit jediným formulářem. Podle něj je vysvětlení jediné. „Tak jednoduše to nemůže proběhnout, co by pak ty kavalérie úředníků dělaly?“ ptá se ironicky.

Spokojeni ale nyní nejsou ani úředníci. „Dopis ministra je zbytečně dlouhý a složitý. Než se lidé, kteří problematiku neznají, dostanou na konec, zapomenou, co bylo na jeho začátku,“ říká vedoucí odboru státní sociální podpory Prahy 4 Jindra Kleckerová.

Ministrův mluvčí ale těmto výtkám oponuje. „Mně se zdál dopis srozumitelný,“ říká Jiří Sezemský a dodává: „Koneckonců od toho, aby případné nejasnosti dovysvětlili, jsou tu právě úředníci odborů státní sociální podpory.“ Ti se mají v těchto dnech co ohánět. Nové formuláře totiž musí vyplnit všichni. Tedy i ti, kterých se novinka -možnost vybrat si ze tří „rychlostí“ čerpání rodičovského příspěvku - netýká.

„Jsou tu fronty. Někteří lidé nám raději posílají formuláře poštou,“ říká zástupkyně vedoucí odboru státní sociální podpory Prahy 8 Kateřina Urbanová. Ukazuje se ale, že odevzdat listiny bez osobní konzultace je riskantní. Urbanová zmiňuje, že celá řada lidí „něco špatně zaškrtla“. „Může to pak vypadat, že nárok na příspěvek nemají, nezbyde jim nic jiného než se proti nepřiznání dávky odvolat,“ říká. Na Praze 4 proto raději rodiny, které znají, telefonicky vyzvou, aby si chybu opravili.

Rodičovský příspěvek bude od příštího roku možné čerpat ve třech měsíčních částkách - zvýšený 11 400 Kč, základní 7600 Kč a snížený 3800 Kč. Rozhodnout se, zda chtějí brát dva roky nejvyšší částku, nebo tři roky nižší částku, se budou moci jen rodiče dětí mladších než 22 týdnů.

Na nejvyšší částku ale nedosáhnou všichni.
Limitováni jsou především předchozím příjmem. Konkrétně, rodičovský příspěvek 11 400 korun dostane jen ten, kdo si vydělával více než 16 400 korun hrubého. V dopise ministra Petra Nečase se tato pravda skrývá pod slovy: „O tuto formu čerpání může požádat pouze rodič, který má nárok na PPM ve výši alespoň 380 Kč za kalendářní den“. „Prodavačka vám na to nedosáhne,“ říká Jindra Kleckerová z odboru státní sociální podpory Prahy 4. „Je to spíš pro bohatší.“

Na nejrychlejší čerpání však nedosáhnou ani studentky a část podnikatelek. Konkrétně ty, které si neplatily nemocenské pojištění. Taková situace může nastat poměrně snadno. Na nejvyšší částku rodičovského příspěvku by podle těchto pravidel ještě nedávno neměl nárok ani mluvčí ministra Jiří Sezemský: „Jako podnikatel jsem platil jen základní sociální pojištění. Nemocenské pojištění jsem platit nemusel a neplatil s tím, že stejně skoro nestonám.“

Začít si platit nemocenské pojištění ve chvíli, kdy zjistí, že je těhotná, už ženě nepomůže. Zákon říká, že ho musí platit alespoň 270 dní - tedy právě devět měsíců - v posledních dvou letech před porodem. Mluvčí ministra práce a sociálních věcí Jiří Sezemský přiznává, že tahle doba je tam schválně. „Je to pojistka právě proti těmhle případům, kdy by žena chtěla začít platit až ve chvíli, kdy zjistí, že je těhotná.“

Skupina žen bez nemocenského pojištění si nemůže vybírat. Má nárok jen na nejpomalejší čerpání - 7600 korun po 21 měsíců od narození dítěte a dále na 3800 korun do jeho čtyř let.
Pokud jde o odevzdávání formulářů, úřednice odborů státní sociální podpory nabádají, aby lidé nespěchali. „Stačí, když přijdou až v lednu. Dávky vyplácíme zpětně, v únoru za leden,“ říká Jindra Kleckerová. „Do programu, kam jejich data zadáváme, nás to teď stejně ještě nepustí.“
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.