Lidovky.cz

Zdravotnické odbory hrozí stávkou

Česko

  14:03
Praha - Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče je ve stávkové pohotovosti. Odborářům se nelíbí návrh ministra zdravotnictví Tomáše Julínka na řešení problému s přesčasy. Proto přišli s vlastním plánem, na kterém se shodli se zaměstnavateli a chtějí donutit Julínka, aby svůj návrh stáhl.

Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

"S návrhy ministra Julínka prodloužit zdravotníkům základní pracovní dobu o osm hodin týdně nesouhlasíme. Pan ministr je šidí o čtvrtinu odměny," řekl předseda Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Jiří Schlanger.

Dodal, že pokud stávková pohotovost nebude znamenat dostatečný tlak na ministra, jsou odboráři ochotni přitvrdit. Ve stávkové pohotovosti je ode dneška 40.000 členů svazu. Pacientů se to nijak nedotkne, zdravotníci budou normálně pracovat.

Schlanger věří, že ke stávkové pohotovosti se připojí další zaměstnanci, protože Julínkův návrh omezí peníze i všem organizacím řízeným kraji a obcemi, tedy například i pracovníkům sociálních služeb, kultury či údržby silnic. Spolu s předsedou Českomoravské konfederace odborových svazů Milanem Štěchem připravuje Schlanger dopis premiéru Mirku Topolánkovi. Chce ho upozornit na to, že ministr prý překračuje své pravomoci.

Nový zákoník práce platný od ledna dovoluje zhruba 400 hodin přesčasů za rok, řada lékařů ale pracuje navíc i 1000 hodin. Nemocnice to řeší dohodami, které dají lékařům vedle pracovní smlouvy. Pohybují se ale na hraně zákona.

Julínek proto navrhl, aby se základní pracovní doba rozšířila o osm hodin na 48 hodin týdně. Dalších osm hodin by si zdravotníci mohli nasmlouvat jako přesčasy. Vyjednávali by nejen o odměně za přesčasy, ale i za základní pracovní dobu, což by jim odměnu za přesčasy navýšilo. Julínek to považuje za výhodné. Chce stanovit platové "podlahy", pod něž by odměna nesměla klesnout. Místo tabulkových platů, kdy mají zdravotníci plat podle vzdělání a let praxe, chce Julínek smluvní mzdy. Záleželo by na odborářích, jaké mzdy si v zařízení dojednají.

Schlanger Julínkovo řešení odmítá. Varuje, že za práci navíc by zdravotníci nedostali jako dosud navýšení o 25 procent. Proti Julínkovu návrhu se postavila i Česká lékařská komora, nesouhlasí ČSSD. Lékařský odborový klub uspořádal minulý týden demonstraci. Argumentují, že v akciových společnostech, kde se o platech vyjednává, jsou platy nižší než v zařízeních s platovými tabulkami.

Odbory navrhují, aby se limit přesčasů zvýšil z osmi na 16 hodin pro lékaře v nemocnicích a na 20 hodin pro záchranné služby. Za tyto hodiny by měli lékaři příplatek 25 procent.
Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.