Lidovky.cz

Na Letné má být muzejní čtvrť

Česko

  15:31
PRAHA - Hlavní město chystá významnou urbanistickou soutěž, která rozhodne o budoucí podobě Letenské pláně. LN se podařilo exkluzivně získat scénář toho, jak bude soutěž vypsána. Z materiálu vyplývá, že ve východní části Letenské pláně má vzniknout nová muzejní čtvrť s významnými kulturními budovami. Existuje pro ni dokonce už i nový název. Ten zní Letenská kulturní akropole.
Kromě Národní knihovny, jejíž umístění nyní řeší tým odborníků v čele s primátorem Pavlem Bémem, má na Letné vyrůst i nová koncertní síň a archeologické muzeum. Zvláštností je, že nová čtvrť má být propojena se Starým Městem. Proto mají architekti a urbanisté vyřešit i to, kde by se dala postavit pěší lávka na Staré Město.

„Soutěž vypíšeme možná už koncem příštího týdne, spíše o něco později, určitě však do Vánoc,“ řekl městský radní Martin Langmajer. Město nevypíše soutěž dřív, dokud tým odborníků nerozhodne o tom, kde bude na Letné stát Kaplického blob. Urbanistická soutěž na Letnou jejich verdikt už rovnou zahrne do soutěžních podmínek.

Soutěž bude mít zásadní význam pro to, zda se Letná bude v příštích letech zastavovat, nebo zůstane převážně parkem. Město vytypovalo pro zástavbu kromě východního cípu pláně i severní okraj podél ulice Milady Horákové směrem ke Špejcharu. To je v těsné blízkosti tramvajové smyčky, kde má vzniknout Národní knihovna. Ta nakonec může vyrůst na jiném místě Letenské pláně. Téměř jistě ale sešlo z dalšího letenského projektu, oceanária na místě bývalého Stalinova pomníku. Co ho nahradí, na to má také odpovědět chystaná soutěž.
Nová muzejní čtvrť podle radního Langmajera vzniká z potřeb odborné veřejnosti. „Přišla s tím odborná komise, kterou dal dohromady ředitel Útvaru rozvoje hlavního města Bořek Votava,“ prohlásil Langmajer.

Někteří odborníci se k tomu však staví rezervovaně. Přemítají, zda Praha potřebuje archeologické muzeum. „V životě jsem o tom neslyšel,“ konstatoval Jan Frolík z Archeologického ústavu Akademie věd, který se specializuje na archeologické výzkumy Pražského hradu a dějiny osídlení.

Praha je sice podle něho jedním z mála měst v Evropě, které toto muzeum nemá, ale taková instituce by se podle něho potýkala s nemalými problémy. „Kdo by to muzeum plnil? Ne že by nebylo čím, naopak. Jenže jestli to muzeum zřídí město, pak v něm podle zákona nemůže být nic z toho, co vykope Archeologický ústav, který je ve službách státu. A naopak,“ vysvětlil Frolík.

Hudebníci by naproti tomu novou koncertní síň na Letné uvítali. „Jsme rádi, že máme koncertní síň v Rudolfinu a Obecním domě a že se vylepšuje akustika velkého sálu v Kongresovém centru, ale chybí sál pro 1400 až 1800 posluchačů,“ uvedl ředitel festivalu Pražské jaro Roman Bělor.

Obavy ze soutěže mají pražští zelení. Ti v ní vidí hrozbu postupného zastavování Letenské pláně. Proto se včera rozhodli, že zatím neukončí protestní petici Zachraňme Letnou, jak původně zamýšleli.
Autoři:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.