Lidovky.cz

Atomový hřib dostal cenu. ČT protestuje

Česko

  12:18
PRAHA - České televizi se nelíbí, že umělecká skupina Ztohoven, která se v červnu nabourala do živého vysílání fingovaným atomovým výbuchem, dostala novou cenu Národní galerie pro mladé umělce. LN to včera řekl její mluvčí Ladislav Šticha.

Právní zástupce skupiny Ztohoven (vpravo) převzal od ředitele Národní galerie Milana Knížáka cenu NG 333 a Skupiny ČEZ při příležitosti vyhlášení vítěze 1. ročníku stejnojmenné soutěže.

„Česká televize tuto informaci přijala s velkými rozpaky. Podle našeho soudu je velmi diskutabilní, co je dnes označováno za umění,“ řekl Šticha.

Naopak energetická skupina ČEZ, která spolupracuje s Národní galerií, toto rozhodnutí vítá. „Myslím si, že je to poměrně radostné, že v této souvislosti získala tuto cenu právě skupina Ztohoven,“ řekl mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

Podle České televize je ale udělení ceny skupině Ztohoven velmi kontroverzní a nemyslí si, že by se měla udělovat umělcům, kteří porušují zákon.

„Národní galerie z našeho hlediska vyslala svým rozhodnutím velmi špatný signál do společnosti, protože porušování zákonů této země bylo povýšeno na umění a dokonce bylo dekorováno,“ prohlásil Šticha.

Počin skupiny Ztohoven může televizní poplatníky stát až pět milionů korun. „Taková pokuta televizi hrozí od Rady pro rozhlasové a televizní vysílání,“ sdělil Šticha.

ČT na skupinu Ztohoven podala v souvislosti s fingovaným atomovým výbuchem trestní oznámení. Policie členy skupiny obvinila ze šíření poplašné zprávy, za což jim hrozí až tříletý pobyt ve vězení. „Vyšetřování nadále pokračuje,“ řekla mluvčí pražské policie Eva Brožová.

O odvolání trestního oznámení na skupinu Ztohoven televize neuvažuje. „Vzhledem k hrozící pokutě vůbec nepřemýšlíme o tom, že bychom žalobu na tuto skupinu stáhli,“ dodal Šticha.

Mluvčí Šticha dokonce přirovnává umělecké aktivity Ztohoven k apokalyptickým obrazům. „Z uměleckého hlediska by bylo velmi mimořádné zapálení Pražského hradu. Takové apokalyptické obrazy by jistě obletěly celý svět a fotografové, kteří by to zachytili, by jistě dostali mnoho ocenění, “ řekl mluvčí.

„Myslíme si, že ocenit tuto skupinu je právo galerie, ale na druhou stranu by měla spíše veřejnost posoudit, co je umění a co už ne,“ dodal Ladislav Šticha.
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.