Lidovky.cz

Olympiáda bude levnější

Česko

  12:00
PRAHA - Pokud Praha uspořádá olympijské hry, zaplatí na přímých nákladech o 36 procent méně, než byly původní předpoklady. Tvrdí to alespoň studie PricewaterhouseCooopers, podle níž by hry stály 88 miliard. Původní analýza společnosti z roku 2004 počítala se 136 miliardami.

Uchazečské logo pro olympiádu v Praze

Úspora 48 miliard je však z větší části dána přesunem některých položek mezi investice, které by byly nutné bez ohledu na olympijské hry. Tyto nově nepřímé náklady činí 35 miliard korun.

Reálná úspora je tak třináct miliard korun a přinesla ji změna koncepce her. Ta podle ředitele společnosti Praha olympijská Tomáše Petery nově počítá více s rekonstrukcemi sportovišť než s novou výstavbou. "Budeme stavět jen tři nové stadiony. Postavíme to především na rekonstrukcích stávajících stadionů pro olympiádu a jejich návrat do podoby pro běžné užívání po hrách," uvedl Petera s tím, že před třemi lety se počítalo s deseti až dvanácti novými stadiony.

Podle nových projektů budou vybudována tři zbrusu nová sportoviště - Olympijský stadion pro atletické soutěže a oba ceremoniály v Letňanech, cyklistický velodrom a areál pro soutěže ve vodních sportech. Ten by vznikl z plánovaného akvaparku, který má na Šutce vyrůst už v roce 2010.

Mezi nepřímé investice patří náklady na projekty, jejichž realizace je už dnes jistá. Nezávisle na olympijský hrách například vznikly projekty rekonstrukce fotbalových stadionů v Brně a Jihlavě nebo pražského plaveckého areálu Šutka.

Tyto položky, jejichž výše už je jistá, se nově přesunuly mezi nepřímé náklady. "Museli jsme to rozdělit, protože to po nás Mezinárodní olympijský výbor chtěl. U plaveckého areálu Šutka například počítáme do přímých nákladů jen částku, kterou bude stát jeho úprava na olympijský bazén a následná demontáž zařízení po hrách," vysvětlil Petera.

Rozhodne postoj vlády
Celkové náklady, které jsou předpokladem pro uspořádání her, včetně nezbytných investic do infrastruktury, jsou odhadovány na zhruba 600 miliard korun. Nová studie se zabývala pouze analýzou položek přímo souvisejících s olympiádou, jejichž shrnutí je součástí uchazečského dotazníku.

Praha se uchází o pořadatelství her v roce 2016, jako reálnější však stoupenci olympijské kandidatury vidí až další pokus pro rok 2020. Do 14. ledna příštího roku musí uchazeči odevzdat Mezinárodnímu olympijskému výboru detailní dotazník, ale zatím není jasné, jak se do něj promítne postoj vlády. Ta se zatím staví k myšlence uspořádání her velmi zdrženlivě až odmítavě, především v otázce finančních garancí.

Tato garance je jen přílohou dotazníku, takže není jeho nezbytnou součástí, ale její absence by prý měla pro šance Prahy fatální důsledky. "V případě, že by vláda nedala tuto garanci, tak se naše šance na postup mezi kandidátská města nulují," prohlásil Petera.

Premiér Mirek Topolánek v minulém týdnu prohlásil, že se bude olympiádou v Praze zabývat až po MS v klasickém lyžování v Liberci v únoru 2009. MOV bude z uchazečských měst vybírat kandidátská už v červnu příštího roku.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.