Lidovky.cz

Výuka angličtiny probíhá „divoce“

Česko

  7:41
PRAHA - Výuka cizích jazyků na českých školách se začíná pomalu zlepšovat. Stále ještě ale není proč jásat. Tak se dá předložit nejnovější zpráva České školní inspekce.
Učitelka angličtiny (ilustrační foto)

Učitelka angličtiny (ilustrační foto) foto: Alžběta Jungrová Lidové noviny

Z dat, která školní inspektoři shromáždili, vyplývá, že si jazykáři začínají osvojovat modernější metody práce a více než v minulosti dbají na své sebevzdělávání. Výuka jazyků přesto na školách probíhá poněkud „divoce“.

 Podle zprávy má totiž pouze 16 procent škol zpracovanou koncepci, podle které se angličtina, němčina či jiná cizí řeč vyučuje. Inspektoři kritizují zejména fakt, že spolu učitelé při plánování cizojazyčné výuky nespolupracují.

 „Je to spíše takové mechanické. Zjednodušeně řečeno si každý kantor jede po svém. Nejde však o systém, který by byl záležitostí celé školy,“ říká mluvčí České školní inspekce Libor Vacek.

 Úroveň jazykové výuky na školách se však podle něj začíná pomalu vylepšovat.
 „Přibývá například kvalifikovaných učitelů. To tempo sice zatím stále není takové, jaké by bylo potřeba, ale jde to,“ říká Vacek. Podle dřívějších zjištění je přitom nedostatečná aprobovanost jazykových učitelů alarmující. Potřebné vzdělání pro výuku angličtiny, o kterou má zájem nejvíce dětí, má třeba jen třetina z nich.

 Učitelé podle inspektorů začínají více používat moderní metody výuky a snaží se reagovat na potřeby trhu práce. Část středních škol například do učebních plánů zahrnula i odborné cizojazyčné výrazy, které se budoucím absolventům mohou hodit v praxi.

Každá desátá střední škola však podle zjištění inspektorů výuku angličtiny nebo němčiny u svých studentů spíše zbytečně brzdí. Začíná to už v prvním ročníku, kdy škola vůbec nezjišťuje úroveň znalostí, které student nabyl na základní škole, ale rovnou jej začne učit všechno od začátku. Vůbec nejčastěji tohoto postupu využívají střední odborná učiliště. Podle inspektorů na znalosti dětí ze základní školy nenavazuje celá třetina z nich.

 „To samozřejmě není dobré. Na druhou stranu - většina škol se snaží na znalosti dětí navázat,“ říká Vacek. Střední školy nejčastěji své nové studenty hned ze začátku otestují a podle úrovně cizojazyčných znalostí je pak rozdělí do skupin.

Potřebné vzdělání pro výuku angličtiny, o kterou má zájem nejvíce dětí, má jen třetina učitelů

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.