Lidovky.cz

Hyde Park se má stěhovat jinam

Česko

  7:30
PRAHA - Čtyři roky starý projekt se neosvědčil. Proti Hyde Parku na Palackého náměstí se postavili úředníci, obyvatelé. Výhrady proti místu má i policie.

Stoupenci krajní pravice foto: ČTK

V  prosinci roku 2005 před pomníkem Františka Palackého drželi minutu ticha za své zmrzlé kolegy pražští bezdomovci. To ještě pražský Hyde Park na Palackého náměstí prožíval své klidnější časy.

Od loňského podzimu ho ale několikrát využili neonacisté k demonstracím, které by jim jinak úřady nepovolily. Příznivci krajní pravice využívají toho, že na tomto místě po vzoru londýnského Speaker´s Corner může kdokoliv před širokým publikem pohovořit na libovolné téma.

Naposledy se neonacisté sešli v sobotu, aby tu četli projevy, v nichž si stěžovali na stav svobody a demokracie v České republice. Magistrát, který pražský Hyde Park po vzoru toho londýnského v roce 2004 otevřel, nyní řeší problém, kam symbolické místo svobody projevu přesunout. Radnice Prahy 2 ho už na svém území nechce. Řečnický koutek se podle ní zvrhl v místo, kde se místo politické diskuse demonstruje bez povolení.

Radnice také zaznamenala stížnosti lidí, kteří bydlí v okolí náměstí. Blokuje se i doprava. „Navrhli jsme městské radě, aby to přehodnotila,“ prohlásil nedávno místostarosta Jiří Paluska.  Pražský magistrát nyní usilovně hledá nové místo. Spekuluje se o tom, že by to mohlo být na Letenské pláni. „To si dost dobře neumím v tuto chvíli představit, protože se tam právě staví tunel pro dopravní okruh,“ sdělil místostarosta Prahy 7 Tomáš Kaštovský.

Vinohradská radnice zatím netuší, kdy a zda vůbec se jí podaří Hyde Parku zbavit.  „Bude to myslím velmi obtížné. Po zkušenostech, jaké máme my s Palackého náměstím, to těžko někdo bude chtít. Na druhou stranu si myslím, že z hlediska demokracie je taková věc v Praze potřebná,“ řekla radní Prahy 2 Jana Babická.

Problémy s umístěním nastaly už v roce 2004 před existencí Hyde Parku. Návrh na jeho zřízení přednesl náměstek primátora Rudolf Blažek a městské části měly navrhnout vhodné místo.

 Z padesáti sedmi pražských městských částí se tehdy přihlásila o výsadu mít na svém území svobodný koutek pouze jediná, a to právě Praha 2. Dalším zájemcem byla již jen obec Nedvězí, která leží u Říčan. Praha 1 tehdy odmítla nápad umístit řečnický koutek na Střeleckém ostrově. Podle bývalého starosty Vladimíra Vihana by se do Pražské památkové rezervace nehodil.

 Dalším problémem je finanční hledisko. Místo kolem pomníku monitoruje kamera a denně tam strážníci hlídkují. Drahá jsou i bezpečnostní opatření, která státní i městská policie zorganizovala při loňském shromáždění neonacistů k výročí takzvané křišťálové noci a dalších akcích. „Byly to statisíce, možná miliony korun. Snad by stálo za úvahu spočítat, kolikrát se běžně Hyde Park využíval, a porovnat to s vynaloženými náklady,“ řekl náměstek ředitele Městské policie Ludvík Klema.

 Za tři roky se před pomníkem Palackého odehrálo ledacos. Protestovali tu lékárníci, podvedení klienti H-System i náboženští fanatici. Pozdvižení vzbudili vloni mladíci, když tu brojili proti svatbě Jiřího Paroubka s Petrou Kováčovou.
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.