Lidovky.cz

Noční život v Šanhaji

Česko

Lidové noviny 27. ledna 1928 - Jak se baví vojáci a oficíři v Číně.

Jestli občanská válka poškodila v Číně obchod a průmysl, jednomu obchodnímu odvětví byla zlatým dolem: Zábavní podniky vyždímaly z cizích vojenských oddílů vyslaných do Číny opravdový zlatý déšť a zřídily v Šanghaji noční život, který trvá beze změny i po odchodu mnohých vojáků.

Kdo se chce v Šanghaji pobavit a o to zdá se stojí každý, odebere se do jednoho z nesčetných kabaretů. A obchody jsou tam patrně tak dobré, že ještě denně docházejí městským radám nové žádosti o koncese.

Jsou tři třídy těchto kabaretů. Nejvyšší třída, k níž náleží asi tucet podniků, má za hosty elitu cizích osadníků, oficíry, bohaté turisty a vznešené Číňany, kteří ovšem nejsou všude připuštěni. Významnou stránkou těchto podniků je okolnost, že host nemusí mít hotových peněz. Podpíše zkrátka účty, které na prvního příštího měsíce zaplatí. Všechno je tu na úvěr. Hosté jsou buď známi nebo se správně odhadují.


Druhá třída je mnohem početnější, jsou to kabarety mezinárodní a francouzské čtvrti i v čínském městě. Také tady se dává na úvěr, ale po bedlivém pozorování. V těchto kabaretech druhé třídy je plno mladých Rusek, které tančí s hosty, zaplatí-li se taneční lístek. Jeden tanec stojí padesát centimů šanghajské měny. Některé kabarety poskytují také slevy a dostanou se tři lístky za jeden dolar. Mnoho si dívky nevydělají, poněvadž je jich přes velký nával hostí příliš mnoho. Mnoho se mluvilo o „charbinské Heleně“, která si za jedinou noc vytancovala na jednom generálovi 112 dolarů,takže si opravdu vydělává chléb „v potu své tváře“. Děvčata nejsou ostatně dotěrná, hledí sice upoutati pozornost hostí, ale hned se toho vzdají, pozorují-li, že cizinec jim na úsměv neodpovídá. Měsíčně si vydělají několik set dolarů.

Třetí skupina kabaretů, kde se platí hotovými, odpovídá prostředkům lodníků a vojáků. Je jich velmi mnoho v Čínském městě. Mají charakteristické jména jako U krvavého vědra, a těmto jadrným jménům dělají velkou čest. Tanečnice jsou tu vedle Rusek také Číňanky a Japonky. Vnadidlem těchto míst kromě dívek a špatného alkoholu jsou rvačky. Každodenně tu dochází k bojům na nůž a ranění jsou na denním, vlastně nočním pořádku.

Život v kabaretech se počíná k 22 hodině. O druhé hodině dosahuje nálada vrcholu. Některé hospody zavírají ve tři hodiny, jiné v pět, ostatní, až hosté odejdou.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.