Lidovky.cz

Do důchodu v 65 letech

Česko

  13:17
PRAHA - Lidé by v budoucnu mohli odcházet do penze v pětašedesáti letech. Povinná doba pojištění by se pak prodloužila z 25 na 35 let. Návrh zákona, který by měl důchodový systém v Česku upravit, jednomyslně schválila vláda. Podle plánů kabinetu by sněmovna mohla začít první fázi penzijní reformy projednávat v březnu. Platit by mohla od ledna 2010.

Do důchodu by mohli v budoucnu lidé odcházet v 65 letech. foto: Lidové noviny

Lidí, kteří mají jen pár let do penze, se ale nedotkne. V 65 letech by se mělo do důchodu chodit až kolem roku 2030. V tomto věku tak na zasloužený odpočinek půjdou lidé, kteří se narodili zhruba po roce 1965. Mladším se bude věk zvyšovat postupně, stejně jako se zvedá už od poloviny 90. let na 63 let.

Muži nyní odcházejí do penze zhruba v 61 letech, bezdětné ženy v 60, matky podle počtu vychovaných dětí dřív. Podle návrhu zákona by měl i po dosažení 63 let růst věk stejným tempem jako dosud. U mužů by se každoročně zvedal o dva a u žen o čtyři měsíce. Možnost jít dřív do penze podle počtu dětí by měly mít nadále matky dvou a více dětí. Do penze by chodily v 62 až 64 letech. Důchodový věk bezdětných žen a matek jednoho potomka bude stejný jako u mužů.

Povinné pojištění by lidé měli v budoucnu odvádět 35 let, tedy o deset let déle než nyní. Podle ministra práce Petra Nečase (ODS) ale už teď člověk v Česku pracuje v průměru čtyři desítky let. Poté, co by zákon začal platit, by se do doby nároku na penzi nemělo už zahrnovat studium. U lidí, kteří dostudovali či vystudují do roku 2010, by v takzvaných náhradních dobách zůstalo.

Zákon mění i invalidní penze. Místo částečných a plných důchodů by měly existovat tři stupně podle omezení schopnosti pracovat. Výše penze by se lišila také podle doby odváděného pojistného. Už přiznané částečné důchody by se ale neměly měnit. Upravit by se měly i podmínky pro pracující důchodce. Mohli by pobírat polovinu penze a dál si "nadělávat" na důchod, tedy zvyšovat procentní výměru.

Tři etapy reformy
Vláda rozdělila reformu penzí do tří etap. Chtěla je stihnout do voleb v roce 2010. První etapu upravuje navrhovaný zákon. Ve druhé kabinet plánoval změny v připojištění. Třetí pak počítá s takzvaným opt-outem, tedy možností přesměrovat část odvodů do spoření u fondů. Nečas již dříve uvedl, že části jsou na sobě nezávislé. Připustil, že je všechny vláda nejspíš v tomto volebním období nestihne.

Původně měl kabinet zákon o první etapě dostat do konce loňského září. Termín se posunul kvůli jednání komise pětice parlamentních stran, která se měla na podobě normy shodnout. Dohoda zkrachovala. Vládní strany s opoziční ČSSD chtějí dál jednat i poté, co dostanou normu poslanci. O jednání mluví i sociální demokraté. Debatovat ale chtějí o celé reformě, nejen o její první části. Jsou proti opt-outu.

Vedení Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) návrh zákona i dalších etap kritizovalo. Předseda ČMKOS Milan Štěch před nedávnem prohlásil, že pokud se vládě podaří úpravy prosadit, chtějí odboráři po případné změně vlády po volbách usilovat o vrácení penzijního systému do původní podoby.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.