Lidovky.cz

Premiér našel viníky za únik videa

Česko

  15:32
PRAHA - Premiér prý ví, kdo stojí za únikem videonahrávky ze setkání kancléře prezidenta Jiřího Weigla a lobbisty Miroslava Šloufa (ČSSD), který podporuje kandidaturu Václava Klause, v pražském hotelu Savoy. Mirek Topolánek ukázal prstem na bývalého šéfa civilní rozvědky Karla Randáka a poradce Lidového domu Petra Dimuna.

Miroslav Šlouf foto: František VlčekLidové noviny

Randák a Dimun ale tyto informace již předtím rozhodně popřeli. "Je to absolutní nesmysl," řekl Randák. Podobně se vyjádřil i Dimun. Topolánek tvrdí, že o informaci věděl, ale prý mlčel, aby mimo jiné neovlivnil prezidentskou volbu, která se uskutečnila v pátek a sobotu. Server Aktuálně.cz ale část záznamu zveřejnil čtyři dny před volbou.

Miroslav Šlouf řekl, že hlavním tématem jeho rozhovoru s Weiglem volba hlavy státu nebyla. Dále uvedl, že si přesně nepamatuje, zda se sešli jednou, nebo dvakrát. Jistě se s Weiglem viděl 22. ledna, když hovořili o obchodních kontaktech. Šlouf prý tehdy také popřál kancléři k narozeninám, přičemž ho oslovil novinář. Odchod z ČSSD kvůli jeho přiznání, že měl kontakty s kontroverzním, zavražděným podnikatelem Františkem Mrázkem, požaduje od Šloufa šéf strany Jiří Paroubek. Expremiér také tvrdí, že Šlouf udržuje "čilé kontakty" s některými ministry za ODS a je prý činný i ve vyjednávání ve prospěch Klausovy prezidentské kandidatury.

"Ukazuje se, že to DVD se záznamem schůzky z hotelu Savoy získal příslušník
Útvaru zvláštních činností Policie České republiky. Ten jednal na základě žádosti vysokého důstojníka Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI), což je služba, která podléhá ministru vnitra," prohlásil předseda vlády. Ani policista ani důstojník rozvědky k tomu podle Topolánka neměli žádný zákonný důvod.

Podle stanice Radio Česko požádal pracovník rozvědky policistu o vyzvednutí nahrávek s tím, že ÚZSI zde sleduje schůzky jisté ženy. Tajné služby spadají podle zákona pod vládu, která je také společně s prezidentem republiky může úkolovat a dostává výstupy z její práce.

Uvozovky dolníRandák: Je to absolutní nesmysl.Uvozovky horní


Premiér také uložil ministru vnitra Ivanu Langrovi (ODS), aby urychleně předložil návrhy, které povedou k nápravě. "ÚZSI se permanentně stává určitým nástrojem v těch politických hrách v České republice," uzavřel premiér. Pokud by byla do akce rozvědka opravdu zapletena, pravděpodobně by závažně porušila zákon. ÚZSI totiž nesmí působit na území České republiky. Odborník na zpravodajskou práci také řekl, že by bylo velice podivné, pokud by měl ředitel, který ze služby odešel před více než rokem, stále vliv na její práci.

Na roli Randáka a Dimuna dnes jako první upozornilo Rádio Česko. Podle některých spekulací měl Randák pomoci získat nahrávku a Dimun ji poté předat serveru Aktuálně.cz. Oba ale ještě před Topolánkovým vyjádřením odmítli, že by se ve věci jakkoli angažovali. "Někdo se touto konspirativní teorii snaží odvést pozornost od podstaty celé kauzy," řekl Dimun.

Mluvčí rozvědky Bohumil Šrajer řekl, že věc nyní šetří vnitřní kontrola služby. Na otázku, zda se rozvědka v kauze jakkoli angažovala, ale odmítl odpovědět. Výsledek kontroly podle něj dostane na stůl jako první ministr Langer.

Uvozovky dolníRozvědka se permanentně stává nástrojem v politických hrách.Uvozovky horní


To, že se událost opravdu odehrála tak, jak ji popisují novináři, nepřímo potvrdila mluvčí Inspekce ministra vnitra Martina Lídlová, která řekla, že inspekce řeší "nestandardní postup policisty". Podle Rádia Česko totiž policista o předání nahrávky pracovníkovi ÚZSI nepořídil žádný úřední záznam. Záběry sehrály roli při volbě prezidenta. Ovlivnily například rozhodnutí Strany zelených o tom, že se přikloní k veřejné volbě.

Generální ředitel hotelu Savoy v Praze Martin Novák nechtěl informace o nahrávce potvrdit, ale nevyvrátil je. Vedení hotelu už podalo trestní oznámení kvůli úniku fotografií z kamerového systému.

O předání videozáznamu ze schůzky hradního kancléře Weigla a poradce bývalého premiéra Miloše Zemana Šloufa má podle Rádia Česko detailní informace i Bezpečnostní informační služba (BIS). "Výstupy práce zpravodajské služby jsou určeny výhradně našim adresátům. BIS nemůže veřejně mluvit o informacích, kterými disponuje," řekl mluvčí BIS Jan Šubert. Nicméně dodal, že služba beze zbytku plní své úkoly při ochraně demokracie a ústavního pořádku. To, zda únik videozáznamu není v rozporu se zákonem, zjišťuje také Úřad pro ochranu osobních údajů.
Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.