Lidovky.cz

Poslanec prý nadýchal kvůli ústnímu spreji

Česko

  11:53
KUTNÁ HORA - Pokutu dvacet tisíc korun a zákaz řízení na čtrnáct měsíců udělil kutnohorský okresní soud poslanci Ondřeji Plašilovi (ODS), kterého loni přistihla policie opilého za volantem. Stejný trest již soudce vyměřil trestním příkazem, ale poslanec proti tomu podal odpor, proto se konalo řádné soudní líčení.

Ondřej Plašil.

Plašil se i nyní proti trestu na místě odvolal, žalobkyně si ponechala lhůtu na rozmyšlenou. "Za výraznou polehčující okolnost považuji to, že obžalovaný se neschovával za svou poslaneckou imunitu, jako to v minulosti řada jeho kolegů činila, a že souhlasil s vydáním k trestnímu řízení," řekl soudce Ivo Zelinka. Ocenil to i ve zdůvodnění rozsudku, Plašilovu výpověď před soudem ale označil za ryze účelovou.

Uvozovky dolníZa výraznou polehčující okolnost považuji to, že obžalovaný se neschovával za svou poslaneckou imunitu, jako to v minulosti řada jeho kolegů činila, a že souhlasil s vydáním k trestnímu řízeníUvozovky horní


Poslanec přiznal, že odpoledne v Kolíně vypil dvě piva. Později si byl zaběhat a v noci odjel na svou chalupu do Kamenné Lhoty. Cestou jej přepadla nevolnost, zastavil u krajnice, aby zavolal bratrovi a napil se vody. Kvůli špatnému pocitu v ústech použil ústní sprej. Podle Zelinky o tom ale nikde v jeho dřívějších výpovědích zmínka nebyla.

"Nemám důvod vzhledem k charakteru a chování mého klienta pochybovat o jeho údajích, kolik požil piva a kdy. A mně to prostě nesedí s tím 1,24 promile," řekl Plašilův obhájce Karel Brückler.

Celou událost konzultoval se soudními znalci a zbytkový alkohol podle nich dvěma pivům neodpovídal. Hledali tedy důvod, kde se mohl vzít. "Ano, v době, kdy byl klient na policii a na imunitním a mandátovém výboru, nás tato varianta (ústní sprej) nenapadla," připustil Brückler. Na jeho žádost Zelinka předložil protokoly o kalibraci měřicího přístroje, dechovou zkoušku ale zamítl.

Policisté loni v srpnu při kontrole na Kutnohorsku Plašilovi údajně naměřili 1,24 promile alkoholu v krvi. Poslanec se vyšetřování nebránil a sám požádal kolegy, aby ho zbavili poslanecké imunity. Pokutu a zákaz řízení, který mu soudce vyměřil trestním příkazem, ale nepřijal. "Chci využít všechna práva jako každý jiný občan České republiky," zdůvodnil Plašil své odvolání s tím, že zpochybňuje výši zjištěného alkoholu.

Poukázal také na rozpory v dnešních výpovědích svědků - policistů. Jeden z nich tehdy o Plašilově údajně riskatní jízdě informoval operační středisko a přivolal na něj policejní hlídku. Sám byl v civilu a zasáhnout se prý neodvážil. Dnes vypověděl, že jel za Plašilem asi šest nebo sedm kilometrů. Poslancovo auto prý jelo pomalu, ale ze strany na stranu a on se ho bál předjet.

Uvozovky dolníNemám důvod vzhledem k charakteru a chování mého klienta pochybovat o jeho údajích, kolik požil piva a kdy. A mně to prostě nesedí s tím 1,24 promileUvozovky horní


Přivolaná hlídka našla Plašilovo auto odstavené a s rozvícenými světly u krajice před Žandovem. Podle policistů poslanec předložil doklady, nebyl agresivní, nejevil známky opilosti, na nevolnost si nestěžoval. Dechové zkoušce se podrobil, lékařské vyšetření ale odmítl. Zdůvodnil to strachem z odběru krve.

Plašil není jediným poslancem ODS, který měl problém s alkoholem za volantem. Jeho stranického kolegu Davida Šeicha přistihla předloni v listopadu policie v Brně, jak řídí pod vlivem alkoholu. Byl za to potrestán čtrnáctiměsíčním zákazem řízení a pokutou 45.000 korun.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.