Lidovky.cz

Totalita se může zkoumat dál

Česko

  13:48
BRNO - Ústav pro studium totalitních režimů bude nadále zkoumat české dějiny za vlády komunistů a nacistické okupace. Ústavní soud zamítl návrh poslanců ČSSD na zrušení zákona, z normy vypustil pouze dvě slova upravující odvolání člena rady ústavu.

Ústavní soud. Ilustrační foto foto: Igor ZehlČTK

Senát může nyní radního odvolat jen tehdy, pokud déle než půl roku nevykonává svou funkci. Dosud bylo důvodem k odvolání i to, když v radě nepracoval "řádně".

Ústavní soud rozhodoval o zrušení zákona, na jehož základě vznikl Ústav pro studium totalitních režimů, státní badatelské zařízení pro výzkum nacismu a komunismu v českých dějinách.

Návrh na zrušení zákona podepsalo 57 opozičních poslanců z ČSSD a KSČM. Podali jej loni v listopadu prostřednictvím svého zástupce Zdeňka Jičínského. V textu vyzdvihovali pozitiva komunismu, jako například "upuštění od rozlišování mezi dětmi podle jejich původu".  ČSSD ve stížnosti navrhovala Ústavnímu soudu zrušit zákon jako celek. V případě, že by soudci návrhu vyhověli, ztratil by Ústav pro studium totalitních režimů zákonný podklad pro své fungování.

Uvozovky dolníKdyž hovoříme o nějakém období v dějinách, předpokládá se vždy nějaké zjednodušení.Uvozovky horní

Sociální demokraté se domnívali, že nová instituce by mohla politicky ovlivňovat výklad dějin. Vadila jim také formulace zákona, například označení celého období komunistické vlády za totalitu. Požadovali proto vypuštění slova totalitní z celého zákona. "Když hovoříme o nějakém období v dějinách, předpokládá se vždy nějaké zjednodušení," odmítl soudce zpravodaj Stanislav Balík.

Členové KSČ nemohou bádat
Jičínský u soudu vyjádřil strach z přepisování dějin a "zestátnění"
vědeckého bádání. Historie komunistické vlády je podle něj již dostatečně zpracovaná, další poznatky mohou přinášet vysoké školy a akademie věd. Státní badatelské zařízení prý k objektivnímu poznání dějin nepřispěje

Jičínskému vadí i to, že v radě a ve vedení ústavu nemohou být bývalí členové KSČ. Myslí si, že je to v rozporu s Ústavou. Podle Lišky by bývalí komunisté mohli v ústavu ospravedlňovat svou vlastní "osobní historii", což se týká i reformistů z konce 60. let. I podle Balíka by mohli být bývalí komunisté podjatí.


"Jsem samozřejmě rád za výsledek soudu a za to, že zkoumání obou totalit minulého století není považováno za rotiústavní," komentoval rozhodnutí ředitel ústavu Pavel Žáček. "Můžu všem zaručit, že budeme nestranní a objektivní, jako jsme byli už při naší dosavadní práci," dodal. Soudci Ústavního soudu nebyli při rozhodování jednotní.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.