Lidovky.cz

Topolánkova dlužnice u soudu pohořela

Česko

  9:14
PRAHA - „Bude to pro vás znamenat pět let velmi tvrdého splácení. Nicméně zachováte si dobré jméno a zachováte si šanci do budoucnosti,“ líčil 3. března Kateřině Miclíkové premiér Mirek Topolánek. Miclíková se rozhodla využít nového insolvenčního zákona a vyřešit dluhy pomocí osobního bankrotu a premiér chtěl na jejím případě dokázat výhody zákona. Jenže pražský městský soud návrh Miclíkové na oddlužení v pondělí odmítl.

Mirek Topolánek foto: Jan KollerČTK

Měla zaplatit 20 tisíc korun jako zálohu na náklady insolvenčního řízení, finance ale nesehnala. „Pokud někdo dává insolvenční návrh, tak asi z toho důvodu, že nemá peníze,“ říká 24letá žena.

Premiér se s Miclíkovou sešel 3. března v pražské Poradně při finanční tísni, která mu setkání s „modelovou dlužnicí“ zařídila. Nejdříve s ní rozmlouval. Pak před novináři chválil nový insolvenční zákon, který prosadilo ministerstvo spravedlnosti, a zároveň upozorňoval, že by se dlužníci měli vždy radit s právníkem nebo poradnou. Ani to ovšem, jak se ukazuje, k zachování „dobrého jména a cti“ stačit nemusí.

Miclíkové kromě nemožnosti sehnat do pěti dnů 20 tisíc jako zálohu na odměnu pro insolvenčního správce podrazila nohy i další „záludnost“. Insolvenční návrh totiž podávala za manžela, který jezdí s kamionem a doma bývá jen týden v měsíci. „Měla jsem plnou moc, ale když přišla od soudu výzva k opravě insolvenčního návrhu, stejně to měl podepsat on,“ dodává.

Příběh Kateřiny Miclíkové není nijak výjimečný a Topolánek sám ho označil za „klasický případ, jak se slušný člověk může dostat do dluhů“. Jejímu manželovi Janovi nevyšlo podnikání a rodina nebyla schopná splácet úvěry. Dluhy se postupně kvůli penále vyšplhaly na bezmála 350 tisíc korun. „Uhradíte jednu splátku a na další pro někoho jiného vám už nezbývá. Je to bludný kruh,“ vysvětluje Miclíková. Požádat o oddlužení chce brzy znovu a doufá, že tentokrát uspěje.


Z 508 návrhů soudy zatím povolily jen 99 oddlužení Případ Miclíkové, kterou premiér využil jako „ukázku“, jak řešit dluhy, dobře ilustruje složitost insolvenčního zákona. Soudy totiž od začátku roku z celkem 508 návrhů na oddlužení povolily jen 99. Někde zatím nerozhodly, velkou část žadatelů ale odmítly kvůli formalitám. Někteří nečekali, že budou muset správci platit, jiní nedokázali návrh na oddlužení sepsat tak, jak požaduje zákon. Řada z nich dopadla daleko hůře než Miclíková. LN třeba psaly o případu Jaroslava Duny, invalidního důchodce z Ústí nad Labem. Ten si spočítal, že i po odečtení životního minima dokáže během pěti let splácení vrátit 30 procent dluhů, a bude volný. Soud ale jeho závazky zvedl o 54tisícovou odměnu insolvenčnímu správci, a Duna rázem nebyl požadovaných 30 procent schopen splatit. Soud tak jeho návrh odmítl, na Dunův majetek byl prohlášen konkurz a jeho dluh vzrostl o dalších 54 tisíc.

Ministerstvo potíže připouští, ale tvrdí, že u tak složitého zákona musely přijít. Za několik měsíců chce zákon vyhodnotit a některé věci změnit. Horkým kandidátem na předělání jsou třeba krátké lhůty na placení zálohy či doplnění návrhu.

„Jsme si vědomi, že jde o závažnou úpravu, která není jednoduchá, a proto k ní přistupujeme s nadměrnou pozorností. Dělali jsme proto tiskovou konferenci s panem premiérem, abychom přitáhli pozornost a lidi na všechna úskalí upozornili. Zaplatili jsme přílohy do deníků, zřídili jsme web a na soudech jsou k dostání letáky, které kromě jiného upozorňují na poradny,“ vysvětluje mluvčí ministerstva spravedlnosti Zuzana Kuncová. Bezplatné poradny pro dlužníky fungují podle ní ve všech krajských městech.

 

 

 

 

 

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.