Lidovky.cz

Julínkův plán. Deset tisíc do každé rodiny

Česko

  14:44
PRAHA - Vlastníkem veřejné Všeobecné zdravotní pojišťovny by se v budoucnu mohl stát stát. V jednom ze svých sedmi reformních zákonů to navrhuje ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS). Ostatní pojišťovny by se měly změnit na akciové společnosti, které by patřily soukromníkům. Čtyřčlenná rodina by poté za peníze z privatizace dostala zhruba 10 000 korun na účet u pojišťovny.

Tomáš Julínek obhajuje své reformní kroky. foto: René VolfíkČTK

Privatizace zdravotních pojišťoven, kterou Julínek chystá, je podle jeho stínového protějšku Davida Ratha (ČSSD) tunelem na zhruba 200 miliard korun každoročního povinného pojistného. Sociální demokracie se podle Ratha obává, že ministrovy reformní plány skončí finančním krachem českého zdravotnictví.

"Nejde o žádnou záhadu," řekl k připravované transformaci pojišťoven Julínek. Dodal, že přeměna bude "průhledný proces" a akcie VZP bude vlastnit výhradně stát. Rath je však přesvědčen, že by největší pojišťovnu mohla vláda třeba za rok zprivatizovat podobně jako pražské letiště nebo aerolinie. 

V Česku funguje veřejná Všeobecná zdravotní pojišťovna, která eviduje zhruba 60 procent všech pojištěnců. Zbývajících 40 procent lidí jsou klienti dalších osmi zdravotních pojišťoven. Podle Julínka ale zdravotní pojišťovny nejsou nyní schopny "plnit roli zastánce pojištěnce" a jsou obtížně kontrolovatelné.

Uvozovky dolníKdo nebude chtít (z pojištěnců), nepozná nic s výjimkou postupného zlepšování služebUvozovky horní

Ministr chce novým zákonem podle svých slov stanovit jejich povinnosti i pravomoci, vlastnickou odpovědnost, podmínky vzniku a činnost. Julínek dodal, že dohlížet by na ně měl nový úřad.

Julínkův náměstek Pavel Hroboň tvrdí, že by vlastníkem VZP měl být stát a ostatní pojišťovny by vlastnily soukromé subjekty, které by si pořídily jejich akcie. "Kdo nebude chtít (z pojištěnců), nepozná nic s výjimkou postupného zlepšování služeb," uvedl Hroboň. Podle něj si lidé budou moci vybrat, zda budou chtít být pojištěni u státní pojišťovny či u soukromých.

Lidé by měli mít také šanci zvolit si z několika odlišných pojistných plánů. Hroboň zdůraznil, že všechny závazky a smlouvy pojišťoven by zůstaly zachovány.

První náměstek Marek Šnajdr upřesnil, že pojišťovny by mohly nabízet rozdílné zdravotní plány, včetně řízené péče, kdy pacient bude mít na výběr z daného okruhu zdravotnických zařízení, a také připojištění. Základní balík péče by byl pro všechny stejný. Pojišťovny by nově musely zajistit péči do daného času a vzdálenosti.

Novinkou by podle Šnajdra bylo i to, že by lidé mohli čerpat ze svého účtu u pojišťovny peníze na úhradu doplatků na léky, regulačních poplatků či nadstandardu. Podle reformních plánů by totiž dostali na své účty peníze z výnosu prodeje zdravotních pojišťoven. Mělo by to být 85 procent výnosu, zbytek by zůstal majitelům pojišťovny. Podle propočtů ministerstva by čtyřčlenná rodina dostala na účet u pojišťovny v průměru 10.000 korun.

"Výnosy z privatizace a zůstatky na fondech zdravotních pojišťoven by nezískali noví majitelé, ale pojištěnci," zdůraznil Šnajdr. Celkem by to mělo být 20 až 25 miliard korun, které by byly převedeny na speciální účet u České národní banky. Transformace pojišťoven by se měla uskutečnit do konce roku 2009 a hned počátkem roku 2010 by lidé dostali tyto účelově vázané peníze.

Vláda již měla o návrhu sedmi Julínkových reformních zákonů rozhodovat. Premiér ale tento bod z programu minulý týden stáhl. Normy, k nimž mají menší vládní strany výhrady, se chystá projednat koalice. Znovu by se kabinet měl zdravotnickou reformou zabývat podle svého plánu ve středu.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.