Lidovky.cz

Češi pro tělesné tresty dětí

Česko

  11:07
PRAHA - Tři pětiny Čechů nesouhlasí s tím, aby fyzické trestání dětí zakazoval zákon. Plyne to z exkluzivního průzkumu veřejného mínění, který pro LN zpracovala agentura Median.

Průzkum pro LN - Nezakazujte tresty pro děti, říká většina lidí foto: Pavel Wellner/šk

S návrhem, aby v Česku byl zákon, který by fyzické trestání dětí zakazoval, přišla nedávno ministryně pro lidská práva Džamila Stehlíková. Tu ale výsledek průzkumu nepřekvapuje. „Je potřeba o fyzických trestech otevřít velkou a veřejnou diskusi,“ reagovala.

Jak je trestání dětí účinné
Kdy je dobré na dítě pořádně „zařvat“ a kdy pomůže třeba zákaz televize? Je výchovný pohlavek už bitím, nebo může dítě usměrnit? Každý trest má své klady, ale i zápory.

DOMLUVA, NEBO KŘIK
Domluva a vysvětlení dítěti, co udělalo špatně a proč, je výchovné. Ne vždy si ale děti z popovídání s rodiči mohou odnést nějaké výrazné ponaučení. Vysvětlení prohřešku by ale mělo být vždy, když provede něco špatného. Křik nebo „zařvání“ je upozorní třeba na hrozící nebezpečí. Když ale rodič křičí pořád, může se ho dítě bát, a nebude z něj mít respekt.

FYZICKÉ TRESTY
Jejich zastánci říkají, že jsou českou tradicí a že ránu rákoskou přežili ve zdraví už naši dědečkové. Výchovný pohlavek nebo plácnutí přes ruku dítěti jasně ukáže, že dělá něco, co nemá. Odborníci ale varují před tím, že mírná rána přes zadek je bezpečnější než právě rána do hlavy. Dítě by ale nemělo mít po plácnutí modřiny. Od facky za trest je často malý krůček k týrání.

ZÁKAZ OBLÍBENÉ ČINNOSTI
Zakázat dítěti třeba na týden televizi nebo počítač je pro něj sice trestem, ale ne zas tak velkým. Na počítač se dostanou u kamaráda nebo ve škole. Když je dítě mladší, je možné ho za trest na několik minut vykázat ze společnosti kamarádů nebo zábavy. Staršímu dítěti je dobré zakázat třeba večerní nebo odpolední zábavu s kamarády, ale může se stát, že poté začne dělat naschvály a vzdorovat.

Výsledky průzkumu zároveň ukazují, že Češi mají s fyzickými tresty bohaté osobní zkušenosti. 71,5 procenta respondentů uvedlo, že je rodiče v dětství bili. Takto „postižených“ chlapců přitom bylo o 20 procent více než dívek.

Tělesné tresty používá ostatně většina Čechů dodnes. Své děti totiž nikdy nebije pouze 31 procent rodičů, kteří se výzkumu zúčastnili. Čtvrtina rodičů tělesné tresty používá občas či pravidelně a 44 procent z nich sahá k tomuto výchovnému prostředku alespoň ve výjimečných případech.

Samotná Džamila Stehlíková paradoxně připouští, že když byla malá, matka ji fyzicky trestala, a že i ona stejným způsobem trestala starší dceru. „Bylo to hlavně do konce první třídy, za špatné známky ve škole. Ukázalo se ale, že se začala bát nejen testů ve škole, ale i mě,“ vzpomíná ministryně.

Od druhé třídy se ji prý snažila spíš motivovat. Syna pak netrestala vůbec. Zákon chce Stehlíková prosadit hlavně proto, že vidí i jiné možnosti, jak dítě za prohřešky potrestat. Například tím, že se mu zakáže oblíbená činnost nebo mu rodiče důsledně domluví a vysvětlí mu, co špatného přesně udělalo.

Jenomže odborníci nevidí k uzákonění zákazu důvody. „Fyzické tresty nejsou u nás obvyklé. To, že rodič dá dítěti rákoskou pět ran přes ruce za špatnou známku, je něčím výjimečným,“ míní dětský psycholog Miloš Kajuk.




 „Musela by se určit jasná hranice mezi pohlavkem a fyzickým trestem, aby na rodiče, který na ulici plácne dítě, kolemjdoucí nezavolali policii,“ říká psycholožka Lenka Čadová. A výchovný pohlavek nebo plácnutí přes ruku prý nevadí ani ministryni.
 
Ministryně Stehlíková upozorňuje na to, že ti, kdo jsou v dětství často biti, ubližují ostatním dětem a v dospělosti fyzicky trestají své děti. Její slova potvrdil i průzkum: rodiče mají tendenci na svých dětech opakovat výchovné metody, které sami zažili.

Plán ministryně Stehlíkové má proto největší, a to bezmála sedmdesátiprocentní, podporu u těch, kteří pocházejí z rodin, které bití zavrhly. Naopak skoro 73 procent respondentů, kteří zažili tělesné tresty na „vlastní kůži“, návrh odmítá.

S tezemi Džamily Stehlíkové souhlasí například dětská psycholožka Václava Masáková, ale nemyslí, že by byl zákon zapotřebí. „Máme zákon, který trestá týrání dětí. Nechápu, proč by se mělo tvořit něco dalšího.“

Průzkum navíc ukázal, že Češi už tradičnímu tvrdému výprasku nefandí. Jen necelých 17 procent respondentů, kteří s trestáním souhlasí, si myslí, že je výchovné použití pásku nebo vařečky. Více než tři čtvrtiny dotázaných připouští coby výchovný prostředek plácnutí přes zadek a polovina pohlavek.

Stehlíková ale myslí svůj záměr vážně, a proto plánuje „rozjetí“ velké osvěty. Ta má začít ještě před začátkem léta. Ministerstvo školství už také pracuje na velkém průzkumu veřejného mínění o tělesných trestech. Ten by měl být hotový na konci roku.  

Anketa

Většina dospělých v Česku je proti zakázu fyzicky trestat dětí. Co vy na to?

děti se bít nesmějí 642
někdy není zbytí 5161
škoda rány, která padne vedle 671
Autoři:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.