Lidovky.cz

V mnoha věcech smekám

Česko

  10:32
PRAHA - Když poslouchám ty diskuse, mám dojem, že sleduji stejný film jako před pěti lety na Slovensku, říká jeden z architektů tamní zdravotní reformy Tomáš Szalay.

Nemocnice Na Homolce je vybavena robotickým operačním systémem. foto: Alžběta Jungrová, Lidové noviny

* LN Podle vás jsou návrhy českého ministerstva zdravotnictví na reformu lepší než ty slovenské?
Myslím si, že v mnohých věcech bych mohl smeknout klobouk. Jsou věci, které jdou za horizont toho, co jsme si my na Slovensku představovali. Například k různým zdravotním plánům pojišťoven jsme nedošli. V některých bodech jste se také poučili z naší zkušenosti. Například nápad privatizovat pojišťovny formou aukce s tím, že by výnos šel na účet pojištěnce, to je pěkná věc.

* LN Opozice v Česku hrozí, že reformy po nástupu k moci zruší. Stejné to bylo na Slovensku. Co zbylo z reformy?
V zásadě všechno. Některé věci se nedokončily, například transformace nemocnic. Stále jsou v režimu příspěvkové organizace. Zdravotní pojišťovny zůstaly akciovými společnostmi. Jejich transformace byla i u nás zdrojem obav nejen ze strany opozice, ale i ze strany tehdejších koaličních partnerů. V Česku je teď vlastně přes kopírák úplně stejná situace, jako byla na Slovensku. A opozice se netajila tím, že až se dostanou k moci, tak to všechno zvrátí. Prošly ale dva roky jejich vlády a nic nezrušili a do konce volebního období ani nezruší. Pojišťovny jsou dnes stabilizujícím prvkem systému, platí faktury včas, nevytvářejí dluhy. Mají jasná pravidla účetnictví a auditu.

* LN Také u nás je velký odpor proti převodu velkých státních nemocnic na akciové společnosti...
Mám z diskusí v Česku dojem, že zažívám stejný film po pěti letech znovu, stejně jak jsem ho zažil na Slovensku. Je to hluboké nedorozumění v tom, co to znamená transformace na akciovou společnost. Velmi často se používá výraz, že jde o privatizaci. Transformace na akciovou společnost však není změna vlastníka, ale změna právní formy. A toto je asi největší nedorozumění z celého toho galimatyáše. Nemocnice by zůstaly státní, jen by měly jinou právní formu a mohly začít fungovat v lepším režimu.

* LN Levicová vláda na Slovensku některé poplatky zrušila...
Poplatky nebyly to podstatné a také nebyly zrušeny všechny. Zůstal poměrně vysoký poplatek 60 korun za pohotovost. Také zůstal symbolický poplatek za recept. Ostatní poplatky byly populistickou dohodou zrušené.

* LN Co se změnilo pro pacienta?
Z pohledu pacienta málo. To proto, že jsme to nedotáhli do konce. Stihli jsme reálně provést transformaci pojišťoven. Další krok se nestihl kvůli volbám, a to bylo vytvoření prostoru pro konkurenci pojišťoven. Díky poplatkům také stoupl zájem lidí o zdravotnictví.
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.