Lidovky.cz

Soud: Expolicista Čermák je nevinný

Česko

  15:21
PRAHA - Bývalý policista Tomáš Čermák obžalovaný z napadení poslankyně Kateřiny Jacques si vyslechl osvobozující rozsudek. Odvolací soud potvrdil verdikt obvodního soudu a zprostil Čermáka obžaloby. Soudy se tak shodly, že jeho chování nebylo trestným činem.

Bývalý policista Tomáš Čermák. foto: ČTK

"Věc je vlastně jednoduchá. Je jasně prokázáno, že policista měl právo vytvořit zábranu a zamezit skupině v postupu. Dostal k tomu rozkaz a on ho splnil," řekl dnes soudce Luboš Vlasák. Podle něj musí každý občan poslechnout pokynu policisty, a pokud to neudělá, dopouští se přestupku. Samozřejmě si může později stěžovat Inspekci ministra vnitra.

"Byl to oprávněný zákrok. Paní Kateřina Jacques je sama odpovědná za svá zranění," prohlásil Vlasák. Podle něj by je neutržila, kdyby se aktivně nebránila a policistu poslechla. 

Policie při demonstracích krajně pravicového Národního odporu a anarchistů v Praze napadla kandidátku Strany zelených Kateřinu Jacquesovou. Čermák byl po incidentu s tehdejší ředitelkou sekce lidských práv úřadu vlády propuštěn od policie a obviněn ze zneužití pravomoci veřejného činitele, ublížení na zdraví a omezování osobní svobody. Nyní by se chtěl k policii vrátit.

Jacques a další příznivci Strany zelených přišli s transparentem na akci, kde proti sobě stáli příslušníci hnutí Národní odpor a anarchisté, a po skončení následovali průvod holých lebek. Policisté jim v tom chtěli zabránit a "debata" mezi policisty a skupinkou asi devíti osob pak skončila střetem Jacques s Čermákem.

Jacques i státní zástupce tvrdili, že Čermák Jacques několikrát udeřil do hrudníku, smýkl s ní na zem, klekl si na ni a při nasazování pout ji pak bil. Pak ji odvedl na Karlovo náměstí, kde se ji snažil dostat do auta, přitom ji prý udeřil, mimo jiné i do rozkroku.

Podle Čermáka a jeho obhájce Jaroslava Janečka policista na demonstraci třikrát Jacques vyzval, aby nevstupovala do míst, kde by se mohla dostat do kontaktu s průvodem neonacistů. Politička zelených údajně ale policistu "záměrně a účelově" neuposlechla. Prý na sebe chtěla upozornit před blížícími se volbami do Poslanecké sněmovny.

Uvozovky dolní Policista měl právo vytvořit zábranu a zamezit skupině v postupu.Uvozovky horní

Městský soud měl podle předsedy senátu dostatek důkazů. Kromě účastníků demonstrace a policistů vyslechl například i diváky zákroku bydlící v domě, před kterým se incident odehrál, a zhlédl řadu záznamů celé akce. Zejména výpovědi zelených a policistů se podle Vlasáka lišily, přesto se v některých bodech shodly. Především potvrdily, že Čermák použil výzvu "jménem zákona".

Soud dnes také konstatoval, že v den akce opravdu hrozilo reálné nebezpečí střetu mezi skupinkou příznivců Strany zelených a členů extremistického hnutí. Odmítl také argumenty Jacques a žalobce, že Čermák neoprávněně použil tonfu. Podle videozáznamů z incidentu ji prý poprvé vytáhl, když poslankyně nechtěla nastoupit do služebního auta. Teprve potom ji použil, aby ženu do vozu natlačil. Vlasák zdůraznil, že ve chvíli, kdy policista vedl Jacques k autu, postupoval naprosto klidně a profesionálně, když se nenechal vyprovokovat napadáním a výkřiky dalších lidí. Například Petr Slunéčko ho prý nakopl tak silně, až mu zlomil kostrč.
Proti dnešnímu rozsudku se nelze odvolat. Možné je jen dovolání k Nejvyššímu soudu.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.