Lidovky.cz

Hlasování o nedůvěře vládě se blíží

Česko

  15:08
PRAHA - Další hlasování o nedůvěře vládě by se ve sněmovně mohlo odehrát zhruba do tři týdnů. Sociální demokraté se o termínu poradí na úterním jednání svého poslaneckého klubu. Dnešní vyjádření jeho předsedy Michala Haška ale naznačilo, že již třetí opoziční pokus o sesazení Topolánkova kabinetu se blíží.

Poslanci opozice (zleva) Vojtěch Filip (KSČM), Michal Hašek a Jiří Paroubek (oba ČSSD) na jednání sněmovny. foto: Michal KrumphanzlČTK

"Do konce té (nadcházející sněmovní) schůze, pokud bude třítýdenní, by se dalo očekávat to hlasování o nedůvěře vládě," řekl. Podle Haška něj je ale jasné, že to nebude například již tento týden v úterý či ve středu.

Termín by mohl být znám v úterý
V úterý začíná pravidelná schůze dolní komory, při níž poslance čekají desítky návrhů novel a zákonů. Kvůli hlasování o nedůvěře by ČSSD nechala svolat mimořádné jednání, k čemuž jí stačí sehnat 50 podpisů. Pro ČSSD to není problém, protože jen sociálních demokratů je 71. K samotnému sesazení vlády je pak ale nutné získat ve dvousetčlenné sněmovně nejméně 101 hlas, což už pro opozici asi problém bude. Komunisté sice ČSSD v její snaze podpoří, společně mají ale oba tyto dva kluby jen 97 mandátů.

Potřebují tedy získat někoho z koalice. Ve sněmovně jsou také tři nezařazení poslanci. Bývalí sociální demokraté Miloš Melčák a Michal Pohanka ale v obou předchozích pokusech stáli na straně vlády. Třetím nezařazeným zákonodárcem je Evžen Snítilý, který v této roli při hlasování o nedůvěře vládě ještě nikdy nebyl. V minulých týdnech však ve sněmovně obvykle hlasoval se svou bývalou stranou, tedy s ČSSD. Je ale jasné, že jen Snítilého hlas by opozici nestačil.

Uvozovky dolníParoubek:
Uvozovky horníJe zřejmé, že ani tento pokus nemusí skončit úspěšně, ale to je údělem opoziční strany.



Předseda strany Jiří Paroubek před několika dny připustil, že ČSSD možná ani tentokrát s návrhem na vyslovení nedůvěry neuspěje. I tak má ale podle něj smysl se o to pokusit. "Je zřejmé, že ani tento pokus nemusí skončit úspěšně, ale to je údělem opoziční strany," prohlásil. Socialisté však podle Paroubka svým návrhem dají najevo, že se jednoznačně distancují od politiky Topolánkovy vlády.

Je možné, že ČSSD a KSČM čekají, zda koalici vnitřně nerozloží některé ze sporných témat, s nimiž se musí vypořádat, ať už jde o eventuální umístění amerického radaru v Česku či o rozdílný pohled na plánovanou zdravotní reformu či na zdravotní poplatky. "Koaliční strany jsou na rozdíl od sociální demokracie plné napětí a tenzí," prohlásil již dříve Paroubek. Podle něj tentokrát není vyloučeno překvapení. I Hašek si myslí, že se mohou objevit "rozumní koaliční poslanci", kteří uznají, že tato vláda škodí.
Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.