Lidovky.cz

Rakušany přijde lávka přes Malši draho

Česko

  9:52
LEOPOLDSCHLAG - Vstup Česka do schengenského prostoru ještě zdaleka neznamená, že úplně zmizely hranice. Na vlastní kůži se o tom nedávno přesvědčila skupina mužů z rakouského Leopoldschlagu. Hrozí jim totiž takřka milionová pokuta za to, že si předminulý pátek postavili jednoduchou dřevěnou lávku přes řeku Malši.

Ilustrační foto foto: Lidové noviny


Uvozovky dolní
Já jim říkal, že i taková obyčejná lávka musí mít řadu povolení. Nedali si ale říci.Uvozovky horní

Problém je v tom, že Malše tvoří hranici mezi Českem a Rakouskem a i položení několika klád přes vodu podléhá přísným schvalovacím předpisům. Stavitelé lávky, kteří se domnívali, že jednoduchý mostík nemůže v době otevřených hranic nikomu ublížit, tvrdě narazili.

 „Já jim říkal, že i taková obyčejná lávka musím mít řadu povolení, jejichž vyřízení může trvat až dva roky. Nedali si ale říci,“ říká starosta Leopoldschlagu Alois Böhm. Místo zdlouhavého papírování a běhání po úřadech tak několik místních mužů předminulý pátek přivezlo na břeh Malše klády a prkna a během několika hodin řeku, která tady ale představuje spíše širší potok, přemostilo.

 Ještě za první republiky tu podobných mostíků a můstků, spojujících české a rakouské vesnice, stála celá řada. Ve sjednocené Evropě představuje ale stavba lávky přes hranice mnohem větší problém. „Ten pokus byl už předem odsouzen k zániku,“ říká Böhm.

 Už minulý čtvrtek se totiž na místo dostavil úředník z okresního hejtmanství ve Freistadtu a obyvatelům Leopoldschlagu řekl, že buď lávka okamžitě zmizí, nebo jim hrozí pokuta až 35 tisíc eur. Hned v pondělí proto přijel ke břehu Malše traktor a pracně zbudovaný most zase odvezl. I tak ale hrozí jeho stavitelům finanční postih.

 „Taková lávka vyžaduje povolení kvůli ochraně vod na české i rakouské straně, razítko musí dát i odbory životního prostředí, policie a další orgány,“ vysvětluje Böhm. S tím, aby lávka znovu spojila Leopoldschlag s místy, kde dříve stály zaniklé české vesnice, přitom bezvýhradně souhlasí. Turisté přes Malši dosud chodí po kamenech. „Dnes ale vyřídit takové povolení k lávce zkrátka dlouho trvá, a proto si někteří naši lidé řekli, že se nikoho ptát nebudou. Jenže to bohužel nejde,“ říká Böhm.

 O tom, že Rakušané alespoň na týden přemostili Malši, přitom nevěděl ani starosta nedalekého Dolního Dvořiště Alfréd Krenauer. „Někdy o tom mluvili, ale já jim říkal, že to vůbec není jednoduchá věc už kvůli vlastnictví pozemků na české straně,“ říká Krenauer.

 Ministerstvo vnitra přitom tvrdí, že když lidé požádají o povolení přemostit hraniční potok či řeku, na 99 % souhlas nakonec dostanou. „Jen to nějakou dobu trvá,“ říká mluvčí ministerstva Vladimír Řepka. Protože taková lávka podléhá podle něj nejen stavebním zákonům obou zemí, ale i smlouvě o ochraně státní hranice a ochraně hraničních vod, musí si stavitelé nejprve nechat zpracovat projekt, který pak posoudí čeští i rakouští úředníci. A když jsou třeba za dva roky všechna razítka pohromadě, stačí vzít čtyři klády a položit je přes potok.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.