Lidovky.cz

Kultura není showbyznys!

Česko

  10:06
PRAHA - Přímo pod okny pražského magistrátu na Mariánském náměstí vyjádřily asi čtyři stovky lidí svoji nespokojenost s politikou radního pro kulturu Milana Richtera. Především se jim nelíbí způsob financování, který zastupitel prosazuje. Zastupitelé ale jejich požadavky odmítli.

Herec Jiří Suchý (vlevo) se zúčastnil happeningu, jímž vyvrcholila 24. dubna před pražským magistrátem petiční akce Za Prahu kulturní. Pražští divadelníci požadují změny v systému udělování kulturních grantů a pozastavení transformace městských divadel. foto: ČTK

Signatáři petice Za Prahu kulturní požadují oddělení neziskového sektoru od podnikání v kultuře a zrušení plošné dotace na vstupenky, které se vztahují i na nekomerční kulturní aktivity. Petici svými podpisy podpořilo přes 13.000 lidí.

"Dnes vyprodáno, od zítřka nehrajeme"
Lidé se sešli už před půl devátou ranní, neboť akce byla svolána před jednáním pražského zastupitelstva. Řada z nich měla v ruce transparenty, s nápisy Porucha je na vašem magistrátu, Kultura není showbyznys, Páni radní, vy jste tu na chvíli, kultura napořád a Dnes vyprodáno, od zítřka nehrajeme.

Na skutečnost, že hlavní město je ze zákona povinno pečovat o kulturní rozvoj svých občanů, upozornil herec a moderátor akce Miroslav Táborský. Uvedl, že zkrácení podpory neziskových subjektů ohrozilo existenci řady divadel, festivalů i galerií, a dal jejich zástupcům slovo.

Přítomni byli rovněž šéfové soukromých scén, například divadel Ta Fantastika, Kalich a Broadway, kteří jsou naopak s nastavením grantového systému a s jeho podle nich jasnými a přehlednými pravidly spokojeni. Ti na zaplněném prostranství připravili stoly s chlebem a vínem a nápisem Pojďme jednat. V jejich režii létala nad náměstím řiditelná vzducholoď s nápisem Přejeme si rovné šance pro všechny - Grantový systém je spravedlivý.Happeningem vyvrcholila 24. dubna před pražským magistrátem petiční akce Za Prahu kulturní. Pražští divadelníci požadují změny v systému udělování kulturních grantů a pozastavení transformace městských divadel.

Rozruch vzbudilo, když se její řízení vymklo kontrole a několikrát narazila do budovy magistrátu nad hlavním vchodem. Na cestě zpět očesala svými vrtulkami listí na nedalekém stromě. "Neziskový sektor nebude mít nikdy peníze na to, aby zadarmo rozdával víno a chléb," využil "pohostinnosti" protivníků Táborský.

Další z mluvčích Jakub Špalek shromážděným oznámil, že Divadlo v Celetné ruší kvůli absenci podpory představení a přestává zvát hostující soubory. "Stejně tak i spolek Kašpar, který místo šesti milionů korun dostal jen dva. Skončíme zřejmě v červnu," uvedl Špalek.

Jedním z požadavků petice je odvolání radního pro kulturu Milana Richtra a předsedy Výboru pro kulturu a volný čas Ondřeje Pechy (oba ODS). Richter už dříve iniciativu označil za nátlakovou skupinu, které jde jen o peníze. V dnešním pořadu České televize Dobré ráno mimo jiné uvedl, že město za 50 milionů zrekonstruovalo Jiřímu Suchému Divadlo Semafor. "Pan Suchý se každý měsíc probudí a má na účtu 666.000 korun, s kterými jediné co musí udělat, že je musí utratit," řekl Richter.

Uvozovky dolníPokud dostaneme alespoň ten snížený grant, pomůže nám důstojným způsobem zlikvidovat naši scénu, aniž by měla dluhyUvozovky horní


Suchý to na shromáždění označil za nepravdu. "Když pan radní tvrdí, že mi postavil scénu za 50 milionů, tak to není moje divadlo, protože já tam platím nájem. Stejně tak není pravdou těch 666.000 korun na kontě, které můžu rozfofrovat. Jde o cifru z minulosti a ne o tu okleštěnou. A když říkal, že s námi se všemi mluvil, tak to je další lež - já ho znám jenom z obrázku," dodal Suchý, který Semafor musí dotovat z vlastní kapsy. Magistrátu ale přece jen poděkoval. "Pokud dostaneme alespoň ten snížený grant, pomůže nám důstojným způsobem zlikvidovat naši scénu, aniž by měla dluhy," řekl.

Představení musí rušit podle slov své ředitelky Marty Lajnerové i festival Tanec Praha. "Navrhovaná podpora města ve výši 300.000 korun je bohužel sedmkrát nižší než vloni - a tedy téměř likvidační," řekla Lajnerová.

Po skončení protestu několik desítek zástupců obou stran přišlo své transparenty ukázat až do jednacího sálu zasedání zastupitelstva. To ale neschválilo návrh Strany zelených a SNK Evropských demokratů, podle kterého mělo město přehodnotit grantovou politiku, zejména dotace na vstupenku. Chtěli také zpracovat pravidla, aby peníze skutečně směřovaly na priority, o nichž se píše v kulturní politice města. Zastupitelé z návrhu SZ a SNK ED podpořili jen obnovení činnosti poradního sboru primátora pro kulturu.

Radní Richter nesouhlasil zároveň s návrhy některých svých stranických kolegů, aby se příští rok část peněz na kulturní granty přesunula na zdravotnictví nebo na opravy památek. Předseda zastupitelů ODS Pavel Žďárský podotkl, že bude navrhoval, aby město příští rok dalo na příspěvky na kulturu 300 milion korun místa uvažované asi půl miliardy.

Podle člena grantové komise Vladimíra Justa se dotacemi na vstupenku přispívá na "turistické opičárny". "Z našich peněz dotujeme zahraničního diváka," podotkl Just. Nesouhlasil s Richtrovým tvrzením, že o všech grantech rozhodovali odborníci v komise; zjistili prý například, že na víceleté granty není ani koruna. Nakonec byl rozpočet navýšen a na víceleté granty se také přesunuly peníze z jiných položek.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.