Lidovky.cz

Poženeme vyrovnání s církvemi k soudu

Česko

  14:49
PRAHA - Sociální demokraté jsou opět připraveni využít proti vládnímu zákonu ústavní soudce. ČSSD napadne normu o majetkovém vyrovnání s církvemi, pokud by ho parlament přijal v podobě připravené Topolánkovým kabinetem. Opoziční strana počítá také s tím, že pokud se po volbách vrátí k moci, nebude se zákonem cítit vázána a výrazně ho změní. Sněmovna nakonec bod vyřadila ze schůze.

Břevnovský klášter foto: Lidové noviny

K projednávání sporného návrhu se poslanci vrátí asi až na své červnové schůzi. Původně se předpokládalo, že se tématem bude zabývat již dnes.

Minulý týden sněmovna hlasy opozice a tří poslanců ODS debatu o církevním zákonu přerušila a odročila do doby, než vláda vyjasní, jak dospěla k rozsahu a ceně vydávaného majetku. Kabinet už normu doplnil a podle ministrů tím požadavky splnil.
Opozice ani poslanci ODS kolem Vlastimila Tlustého si to ale nemyslí. "Ministerstvo kultury to 'odfláklo'," míní  předseda nejsilnější opoziční strany Jiří Paroubek.

Uvozovky dolníJe to docela sprosté vůči normálním, běžným lidem. Nám to připadá neférUvozovky horní

Vládní návrh podle ČSSD znevýhodňuje ostatní občany a organizace, kterým stát vrátil majetek v minulosti. "Je to docela sprosté vůči normálním, běžným lidem. Nám to připadá nefér," uvedl místopředseda poslanců ČSSD David Rath, podle něhož se z církví vytvořila "kategorie vyvolených". Kritizoval například to, že vláda vyčíslila ceny církevního majetku podle tržních, nikoliv odhadních cen jako u ostatních restitucí.

Dnešní jednání sněmovní frakce ODS žádnou dohodu mezi Tlustého skupinou a vedením klubu nepřineslo. "Poslanecký klub neshledal jediný důvod měnit své stanovisko. Občanská demokratická strana považuje zákon o vyrovnání státu a církví za jeden z klíčových zákonů v tomto volebním období a nadále ho bude prosazovat," řekl šéf nejsilnějšího sněmovního klubu Petr Tluchoř.

Uvozovky dolníProblém je jenom v tom, aby ten sněmovní tisk obsahoval to, co my požadujeme. To znamená buď seznam toho majetku, nebo podrobné určení, nebo způsob určení nebo vyčíslení té ceny a způsob jejího určeníUvozovky horní


Poslanec Juraj Raninec zopakoval, že způsob, kterým vláda výši vraceného majetku zdůvodnila, je nedostatečný. "Vždy jsem říkal, že podporuji církevní restituce. Problém je jenom v tom, aby ten sněmovní tisk obsahoval to, co my požadujeme. To znamená buď seznam toho majetku, nebo podrobné určení, nebo způsob určení nebo vyčíslení té ceny a způsob jejího určení," uvedl jeden z odbojných poslanců.

Sociální demokraté vypracovali alternativní návrh, kterým se podle nich má narovnat vztah mezi státem a církvemi. Předpokládá "omezenou naturální restitucí" u církevních řádů. Výčet vydávaného majetku by měl být podle socialistů přímo v zákoně. Za nevydaný majetek by církve, respektive nově zřízená "náboženská nadace" spravovaná církvemi, dostala finanční náhradu.

Peníze by měly být vyplaceny během tří let z výnosu privatizace státního majetku a měly by sloužit na výdaje spojené s náboženskou, sociální, zdravotní a kulturní aktivitou církví.

Návrh ČSSD má počítat také se zrušením takzvaných blokačních paragrafů a bezplatným převodem dosud blokovaných pozemků s výjimkou lesních na obce a města. Zákon by podle socialistů měla provázet rovněž dohoda o desetiletém financování platů duchovních.

Kabinet předpokládá odluku až po dvaceti letech. Hlavním principem předlohy je navrácení asi třetiny majetku zabaveného za komunistické vlády církevním řádům, zbytek by měla nahradit finanční částka ve výši 83 miliard korun. I s úrokem by to bylo za 60 let celkem přibližně 270 miliard korun.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.