Lidovky.cz

Vlk se chystá na Tlustého

Česko

  14:59
PRAHA - Kardinál Miloslav Vlk by se měl zhruba do dvou týdnů sejít s poslancem ODS Vlastimilem Tlustým, který má výhrady k vládnímu návrhu zákona o majetkovém vyrovnání s církvemi. Mluvčí pražského arcibiskupství Aleš Pištora řekl, že Vlk by rád Tlustého seznámil s podklady, s nimiž šly do jednání se státem církve.

Kardinál Miloslav Vlk. foto: Lidové noviny

"Lze předpokládat, že pan poslanec Tlustý bude zase chtít blíže představit své výhrady k zákonu," uvedl Pištora. Přesný termín schůzky podle něj zatím nebyl stanoven.

Sněmovna jednání o měsíc odložila
Poslanecká sněmovna tento týden projednávání církevního zákona o měsíc odložila, a to hlasy levicové opozice a několika poslanců ODS v čele s Tlustým. Vláda počítá s vrácením asi třetiny majetku zabaveného za komunistické vlády církevním řádům, zbytek by měla nahradit finanční částka 83 miliard korun vyplácená 60 let. S úrokem by celková suma dosáhla asi 270 miliard.

Opozice tvrdí, že stát chce být k církvím velkorysejší, než byl v minulosti k jiným restituentům. Také kritici v ODS se domnívají, že kabinet navržená čísla zdůvodnil nedostatečně a neúnosně zatěžuje budoucí generace.

Uvozovky dolníOpozice: stát chce být k církvím velkorysejší, než byl v minulosti k jiným restituentům.Uvozovky horní


Tlustý si myslí, že norma je v rozporu s restitučními principy i zákony o oceňování. Ministerstvo financí toto tvrzení odmítá. Také ale někteří realitní odborníci si myslí, že stanovení výše finanční náhrady církvím za jejich původní majetek je třeba v případě budov problematické.

Zástupci církví se ve středu shodli na tom, že vládní návrh zákona o majetkovém vyrovnání s církvemi nadále považují za rozumný a schůdný. Naopak výčtový zákon uplatňující restituční princip, o němž část politiků znovu začala diskutovat, se podle nich už v minulosti ukázal jako nereálný, a to zejména pro stát.

"Představitelé církví a náboženských společností vyjadřují politování nad tím, že se návrh zákona stal předmětem politického boje, ze kterého se vytratil morální aspekt narovnání a nápravy křivd," uvedli v prohlášení po svém středečním jednání.

Vlk nedávno řekl, že navržený zákon o majetkovém vyrovnání je poslední šancí - církve podle něj šly "maximálně vstříc do krajnosti" tím, že se diecéze vzdaly majetku. Sumu 83 miliard považuje za objektivně spočtenou. Nové řešení označil za velmi problematické.

"Museli bychom to brát jako vydírání, kdyby nás politici chtěli tlačit k tomu, abychom se všeho vzdali, aby demokratický stát potvrdil krádež století, kterou provedli komunisté," míní hlava české katolické církve.

Na webu www.cirkevnimajetek.cz se od počátku března koná kampaň, která má občany přesvědčit o potřebě přijetí zmíněného zákona. Kampaň spustili zástupci několika tuzemských církevních společenství a Svazu měst a obcí. Vláda totiž potřebu zákona vysvětluje také tím, že kraje a obce by mohly začít disponovat dosud blokovaným majetkem.
Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.