Lidovky.cz

Julínek vyhrál, poplatky lidi 'nerdousí'

Česko

  13:01
PRAHA - Češi budou i nadále platit u lékaře regulační poplatky. Ústavní soud zamítl návrh sociální demokracie na jejich zrušení s tím, že zkoumaná část reformy zdravotnictví podle soudců neodporuje ústavě. Poplatky ale měly namále, rozhodnutí bylo jen velmi těsné. Pro návrh ČSSD hlasovalo sedm soudců z patnácti.

Vpravo je soudce zpravodaj Stanislav Balík, který přednesl zdůvodnění výroku. foto: ČTK

Soudce zpravodaj Stanislav Balík řekl, že poplatky ve zdravotnictví nemají zjevný "rdousící efekt" a nevytvářejí "bariéru v přístupu ke zdravotní péči". V zákoně je řada výjimek, které údajně zajišťují ošetření i lidem ve hmotné nouzi.


Balík zdůraznil, že soud nemůže předpovídat dopad zákonů na jednotlivé pacienty. "Vstoupil by tak na politické kolbiště," uvedl soudce. Upozornil, že vláda chystá řadu dalších reforem zdravotnictví, které mohou ještě výrazně posunout nahlížení na regulační poplatky a systém lékařské péče jako celek.

Ústavní soudci zároveň apelovali na poslance a senátory, aby sledovali dlouhodobé dopady zavedení poplatků. "Pokud by se ukázalo, že právní úprava může snížit dostupnost lékařské péče, je třeba, aby to zákonodárce řešil," podotkl Balík.

Názory na rozhodnutí soudu
Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek
Není důvod práskat šampaňské, je důvod mít radost z toho, že Ústavní soud rozhodl, jak rozhodl

Prezident ČLK Milan Kubek
Ministr Julínek lékaře ignoruje a odmítá naše výhrady k systému výběru, který je nejasociálnější v Evropě. Lékaře zatěžuje zbytečnou administrativou. Pacienti budou ale dál platit, protože jim hrozí exekuce,
lékaři vybírat, protože jim hrozí pokuty

Bohuslav Sobotka z ČSSD
Jsem přesvědčen o tom, že ta úprava je skutečně velmi sporná. Nicméně rozhodnutí Ústavního soudu je nutné respektovat ...Naším cílem je plošné zrušení poplatků nejpozději v roce 2010.

David Rath z ČSSD
Není to dobrá zpráva a znejišťuje to občany. Nemohou si být jisti, co platí a co ne.

Jan Jelínek Sdružení praktických lékařů
Nešlo jen o obavy o naše příjmy, ale o to, že systém by byl odbrzděný a neregulovaný... Je správné, že pacient je regulován a má ekonomický zájem

Viceprezident Svazu Pacientů Josef Mrázek
Soud je rozdělen na dvě zhruba stejné poloviny. Zdůvodnění je skutečně žalostný obrázek té části soudu, která byla pro zachování reformy. Dovolávat se stalinistické ústavy je absurdní...Ústavní soud se tváří, že koupení dvou přeběhlíků je správné

Znění nálezu kritizoval zástupce levicových poslanců Vojtěch Filip. "Zklamán jsem ze dvou důvodů. První je ten, že jsme neobstáli. Zadruhé jsem zklamán argumentací," uvedl šéf KSČM. Soud podle něj na několika místech přešel z právní roviny do politické. S kritikou se připojili i další opoziční poslanci, mimo jiné i stímový ministr financí Bohuslav Sobotka.
Více než půlroční zkoumání reformy rozdělené na tři tematické bloky dneškem skončilo. Soudci z celého komplexu změn napříč právním řádem zrušili jen část ustanovení, podle kterého lidé nedostávali za první tři dny choroby nemocenskou.

Poplatky u lékaře jsou jedním z klíčových bodů zdravotnické části reformy. Lidé v Česku od začátku roku platí 30 korun za návštěvu u praktického, ženského i zubního lékaře, klinického psychologa a logopeda. Za ošetření na pohotovosti musí vynaložit 90 korun. Platí se i v lékárnách, a to 30 za každou položku na receptu. Pobyt v nemocnici přijde pacienta na 60 korun denně. Existuje řada výjimek a úlev, o dalších se jedná.

Podle kritiků reforem jsou poplatky neústavní. Upozorňovali především na článek listiny základních práv a svobod, podle kterého "občané mají na základě veřejného pojištění právo na bezplatnou zdravotní péči a na zdravotní pomůcky za podmínek, které stanoví zákon". Podle vlády jsou reformy v souladu s ústavou a prospěly jak pacientům, tak hospodářství.

Balík upozornil, že za jistých okolností může regulační poplatek přispět i k lepšímu naplňování článku listiny základních práv a svobod. Pokud by poplatek omezil zneužívání zdravotnictví, budou se lékaři moci více soustředit na ty pacienty, kteří péči skutečně potřebují.

Soud zdůraznil, že například nemocnice nemusí použít zisk z poplatků na zajišťování lékařské péče, ale třeba na provozní výdaje a zlepšování prostředí. "Je to pro nás poměrně podstatný zdroj příjmů, pomáhá nám pokrýt například zdražení energií," řekl mluvčí brněnské Nemocnice Milosrdných bratří Pavel Gejdoš.


"Není opravdu důvod práskat šampaňským, je důvod mít radost z toho, že Ústavní soud rozhodl, jak rozhodl. Svým jazykem velmi precizně vysvětluje reformní kroky a fakticky nás zavazuje k tomu, abychom pokračovali v reformním úsilí," okomentoval ministr zdravotnictví Tomáš Julínek rozhodnutí.
Statistiky za první čtvrtletí podle něj ukazují, že poplatky nezamezují přístupu k péči potřebným a jsou citlivě nastaveny.Pokud by Ústavní soud zdravotnické poplatky zrušil, ztratilo by zdravotnictví  zhruba čtyři miliardy korun. O peníze by přišli lékaři i nemocnice. Celkem do zdravotnictví ročně plyne přes 200 miliard. Lidé platí regulační poplatky u lékaře, v nemocnici a za léky od ledna. Za první tři měsíce letošního roku ubylo o 40 procent návštěv pohotovostí i receptů. Ušetřené peníze daly zdravotní pojišťovny na nákladnou léčbu, například onkologickou.

Kompletní znění obsáhlého nálezu Ústavního soudu je již dnes k dispozici na webových stránkách www.usoud.cz. Lidé v sekci aktualit najdou i odlišná stanoviska sedmi soudců, kteří se postavili proti reformě. "Úprava je zjevně protiústavní a povinností Ústavního soudu bylo zrušit ji bez ohledu na deklarovanou zásadu zdrženlivosti a minimalizace zásahů," napsal například přehlasovaný předseda soudu Pavel Rychetský.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.