Lidovky.cz

Zelení: Ať určí lidé, jak volit prezidenta

Česko

  16:28
PRAHA - Skupina poslanců Strany zelených připravila ústavní zákon, který by mohl otevřít cestu k přímé volbě prezidenta. Návrh počítá s tím, že by parlament uzákonil referendum, v němž by občané sami rozhodli o tom, zda chtějí prezidenta volit přímo.

Šéf zelených Martin Bursík při letošní volbě prezidenta foto: Lidové noviny

Iniciativa podle šéfa zelených reaguje na situaci, kdy většina politických stran sice přímou volbu prezidenta slibuje, zákonodárci se na ní ale nedokážou shodnout.
"Sledujeme dlouhodobě neochotu politických stran skutečně formou zákonodárné iniciativy upravit ústavu tak, aby bylo umožněno volit prezidenta republiky v přímé volbě, a to je v příkrém rozporu s politickými pozicemi a prohlášeními," řekl Bursík.

Uvozovky dolníSledujeme dlouhodobě neochotu politických stran skutečně formou zákonodárné iniciativy upravit ústavu tak, aby bylo umožněno volit prezidenta republiky v přímé volbě, a to je v příkrém rozporu s politickými pozicemi a prohlášenímiUvozovky horní


Pokud by parlament návrh zelených přijal, rozhodli by občané o zavedení přímé volby prezidenta v referendu. Jeho výsledek by platil pouze v případě, že by se ho zúčastnila nadpoloviční většina voličů. Kdyby se lidé vyslovili pro přímou volbu, schválili by zároveň i její způsob a změna by se rovnou promítla do ústavy.

Průzkumy veřejného mínění ukazují, že většina Čechů by přímou volbu přivítala. Například v lednovém průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) se pro přímou volbu vyslovilo 64 procent lidí.

Občané by podle návrhu zelených prezidenta volili ve dvoukolovém většinovém systému, jakým se nyní vybírají senátoři. V prvním kole je zvolen kandidát, který získá nadpoloviční většinu hlasů. Nepodaří-li se to žádnému kandidátovi, postupují dál dva nejlepší. Zvolen je ak ve druhém kole ten,
který získá více hlasů.

Strany vládní koalice se již dříve dohodly, že o zavedení přímé volby zahájí diskusi. Zelení se ale změnu ústavy nyní snaží prosadit prostřednictvím poslanecké iniciativy. Vzhledem k tomu, že podobné zásadní změny není možné prosazovat ke konci volebního období, je podle Bursíka nejvyšší čas začít o návrhu jednat.

Zákon o referendu je ústavní změnou. Ke schválení proto potřebuje podporu tří pětin poslanců a tří pětin přítomných senátorů.

Ve sněmovně je nyní na stole také návrh opoziční ČSSD na zavedení přímé volby prezidenta. Sociální demokraté s ním přišli ještě před únorovou prezidentskou volbou, ve které nakonec parlament podruhé zvolil hlavou státu Václava Klause. Poslanci se návrhem ČSSD budou zabývat zřejmě již na schůzi, která začne příští úterý.

Zeleným se nelíbí, že sociálnědemokratický návrh mění také kompetence prezidenta. Tento požadavek by podle nich mohl ohrozit hlavní záměr, tedy uzákonění samotné přímé volby. O vlastním návrhu zelení chtějí jednat "v prvním plánu" v rámci koalice a poté s celým politickým spektrem.

Předsedkyně poslanců Strany zelených Kateřina Jacques nevylučuje ani možnost dohody na předloze z dílny ČSSD. Zelení v prvním čtení návrhu poslanců ČSSD zřejmě pomohou postoupit do dalšího kola projednávání, řekla.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.