Lidovky.cz

Náměstek Vesecké: Kauzu Čunek jsem neovlivňoval

Česko

  18:52
BRNO - Náměstek nejvyšší státní zástupkyně Karel Černovský odmítá, že by ovlivňoval vyšetřování kauzy vicepremiéra a šéfa lidovců Jiřího Čunka. Informoval o tom s tím, že do vyšetřování případu nijak nezasáhl, jak uvedla některá média.

Zleva náměstek vrchního státního žalobce Libor Grygárek, nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká a její náměstek Karel Černovský foto: ČTK

Černovský připustil, že se na něj loni v květnu obrátil obhájce Čunka Eduard Bruna s výhradou, podle níž orgány činné v trestním řízení odmítly v kauze vyslechnout jím doporučovanou svědkyni.

Černovský podle svých slov o věci informoval tehdejšího vrchního státního zástupce Iva Ištvana, čímž celý jeho zásah do kauzy skončil. Ištvan podle mluvčího NSZ Pavla Foltána uznal, že požadavek na vyslechnutí svědkyně je oprávněný a dal pokyn k provedení tohoto úkonu.

Uvozovky dolníNa Černovského se Čunkův advokát obrátil poté, co policie a dozorový státní zástupce nereagovali na jeho žádost o vyslechnutí svědkyně.Uvozovky horní

Na Černovského se Čunkův advokát obrátil poté, co policie a dozorový státní zástupce nereagovali na jeho žádost o vyslechnutí svědkyně. Dnešní Právo v publicistické části ale uvedlo, že Černovský do kauzy přímo zasáhl a příslušné státní zástupkyni dal prostřednictvím svých podřízených pokyn k provedení výslechu. Celou kauzu odmítl dále náměstek nejvyšší státní zástupkyně jakkoli komentovat.

O nepovolených intervencích představitelů justice na začátku června jednal Krajský soud v Praze. Nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká a její profesní kolegové včetně Černovského u něj od stínové ministryně spravedlnosti ČSSD Marie Benešové požadovali omluvu za její výrok o justiční mafii, který na jejich adresu pronesla v souvislosti s údajným korupčním případem lidoveckého předsedy Jiřího Čunka. Soud rozhodl, že její výroky o ovlivňování kauz měly skutkový základ, a Benešová se jim omlouvat nemusí. 

Soudce Vojtěch Cepl kritizoval zejména rozhodnutí Nejvyššího státního zastupitelství odebrat Čunkův případ přerovskému zastupitelství a delegovat ho do Jihlavy, k čemuž podle něj nebyl důvod. "Došlo k nepovolené intervenci, odborné šikaně a zneužití delegace," řekl Cepl. Podivil se také nad velmi rychlým odvoláním vyšetřovatele, který měl kauzu v Přerově na starosti.

S vyšetřováním Čunka pak podle soudce nepochybně souviselo i odvolání olomouckého vrchního státního zástupce Iva Ištvana a jeho náměstka Igora Stříže, kteří měli na případ odlišný názor.

Opozice chce odvolání Vesecké
V souvislosti s kauzou představitelů justice žádá opozice odvolání Vesecké. S případnou diskusí o jejím odvolání chce ale vláda počkat do chvíle, kdy bude rozsudek pražského krajského soudu pravomocný. Část kabinetu přitom kauzu občanskoprávního charakteru odmítá řešit vůbec.

Čunek byl loni obviněn, že jako starosta Vsetína přijal před šesti lety půlmilionový úplatek od realitní společnosti H&B Real. Poté, co Vesecká případ odebrala přerovskému žalobci Radimu Obstovi a přidělila ho žalobci Arifu Salichovi do Jihlavy, bylo jeho stíhání v srpnu zastaveno.

Loni v listopadu ale Vesecká nařídila, aby Čunkovo stíhání pokračovalo, a 7. listopadu podal Čunek demisi. Za dva týdny Salichov Čunkovo stíhání podruhé zastavil. Nejvyšší státní zastupitelství poté závěry Salichova přezkoumalo a ponechalo jeho rozhodnutí v platnosti. Tím vyšetřování Čunkovy údajné korupce definitivně skončilo.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.