Lidovky.cz

Muzeum železné opony? Ne, jen ostuda

Česko

  10:42
KVILDA - Megalomanský projekt světového muzea, které mělo lidem připomínat dobu, kdy na hranicích stály ostnaté dráty, skončil dříve, než začal.
Železná opona - ilustrační foto

Železná opona - ilustrační foto foto: www.zeleznaopona.com

Bývalý generální tajemník OSN Kofi Annan, který společně s mnoha dalšími světovými osobnostmi a politiky podpořil vznik Muzea železné opony na šumavské Kvildě, se asi bude divit. Po šesti letech příprav je totiž jasné, že žádné muzeum tohoto druhu, které mělo vyrůst místo bývalé roty pohraniční stráže, na Šumavě nevznikne. Nadace železné opony, která projekt připravovala, sice položila v roce 2002 na Kvildě za účasti mnoha politiků a celebrit základní kámen, „rota“ však jenom dál chátrala.

Únorovým soudním rozhodnutím se tak budova vrátila zpátky státu, který ji převedl na ministerstvo životního prostředí. A místo megalomanského projektu za sto milionů korun, který se měl stát světovou atrakcí, možná na Kvildě vyroste školicí středisko pro studenty, kteří pozorují proměnu horského lesa. „Jsme samozřejmě rádi, protože rota už byla v dezolátním stavu a nic se s ní celá léta nedělo,“ řekl LN starosta Kvildy Václav Vostradovský. Budovu podle něj nyní vlastní Národní park Šumava, který se chce s obcí dohodnout na jejím dalším využití.

V úvahu připadá jak možná směna, kdy budovu dostane obec výměnou za pozemky v parku, tak možná spolupráce obce s ochranáři přírody například na vybudování školicího střediska pro studenty. „Hlavně, že se s rotou, která byla ostudou Kvildy, už konečně něco děje,“ dodal Vostradovský. Nadace železné opony získala budovu v roce 2002 od ministerstva vnitra.

Známí politici projektu věřili
Zatímco i mnozí regionální politici projektu nevěřili a považovali ho za příliš megalomanský, vedle Kofiho Annana získal projekt podporu třeba od exministra zahraničí Jiřího Dienstbiera či dnešního předsedy Senátu Přemysla Sobotky (ODS). „Sehnat prostředky na výstavbu muzea by nebyl problém,“ tvrdil přitom už dříve LN předseda nadace Václav Vítovec. Projekt ale údajně narazil na obstrukce ze strany ministerstva životního prostředí i obecního úřadu na Kvildě. To však kvildský starosta popírá.

„Kdyby skutečně chtěli začít stavět, už dávno by tady muzeum stálo,“ tvrdí Václav Vostradovský. Když Nadace železné opony vznikala, členy jejího čestného předsednictva byli vedle Přemysla Sobotky například tehdejší premiér Stanislav Gross, bývalý místopředseda vlády Jan Kavan, předseda Českého olympijského výboru Milan Jirásek či bývalý velvyslanec EU v ČR Ramiro Cibrian.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.