Lidovky.cz

Školy se v Česku přetahují o studenty

Česko

  7:57
PRAHA - Souboj o nadané žáky v Česku na plné čáře vyhrávají víceletá gymnázia nad základními školami. Často však i na úkor kvality a schopností dětí.

Mají děti odcházet na víceletá gymnázia, nebo by raději měly zůstat na základních školách? Názory na to se různí.

Učitelé a ředitelé základních škol říkají, že když je ve třídě nadaný student, nutí ostatní spolužáky, aby s ním soutěžili. Motivuje je a pomáhá jim při studiu. Naopak pedagogové z víceletých gymnázií se myslí, že je nutné talent nadaných dětí rozvíjet.
A k tomu slouží právě jejich školy. Jednotní nejsou ani odborníci. Nicméně většina například i mezinárodních průzkumů ukazuje, že selekce v takto nízkém věku není dobrá.

„Jak už vědí všude na Západě, každá selekce dětí do patnácti let je nevhodná. To, že ve třídě chybí chytřejší děti, se na celé třídě projevuje hodně negativně,“ řekl ředitel Masarykovy základní školy Debř v Mladé Boleslavi Štefan Klíma.

Přestože ředitelé víceletých gymnázií takto radikálně nemluví, uvědomují si, že základním školám jejich vinou chytré děti chybí. „Chápu výhrady učitelů základních škol. Opravdu je pro ně dobré, aby ve třídách tyto školy měly i nadprůměrné žáky,“ řekl ředitel městského víceletého gymnázia Klobouky u Brna Přemysl Pokorný.

Jedním dechem ale zároveň dodává, že víceletá gymnázia jsou zapotřebí a do české společnosti patří. Jenomže zatímco dřív bylo u nás jen pár těchto škol, do kterých chodily jen opravdu nadané děti, dnes je situace trochu jiná. Gymnázií je čím dál víc a tím, že je nedostatek dětí, přijímají i žáky, kteří nadprůměrní nejsou.

„Stačilo by, aby například u nás na Olomoucku byly jen dvě až tři školy pro chytré děti. Ne jako je tomu nyní, kdy téměř každé gymnázium je víceleté,“ myslí si ředitelka Základní školy Velká Bystřice na Olomoucku Jarmila Štěpánová.

Stejně jako ona i její kolegové si myslí, že důvodem toho, proč tolik dětí odchází na gymnázia, jsou hlavně ambice rodičů.

Víceleté školy jsou pro většinu z nich prestižní a chtějí, aby je jejich děti studovaly. „Když se někteří žáci na gymnázium nedostali, rodiče z toho, na rozdíl od dětí, byli hodně naštvaní. Vinu přičítali škole, ale nikoliv tomu, že jejich dítě třeba není tak nadané, jak si oni mysleli,“ dodal Štěpánová.

Přestože ředitelé víceletých gymnázií říkají, že přijímají jen nadprůměrné děti a že by se průměrné u nich na škole ani neuchytily, přiznávají, že potřebují naplnit třídy. Nedostatek dětí se projevuje i u nich.

„Zatím to není tak zlé, ale během několika let to bude problém pro všechny,“ dodal Pokorný. Obává se hlavně toho, že budou postupně zanikat víceletá gymnázia. Stejně jako tomu bylo v minulosti u základních škol, když začalo radikálně ubývat žáků.

Autoři:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.