Lidovky.cz

Bezdomovci vyzráli na magistrát

Česko

  21:59
PRAHA - Nejnovější vyhláška magistrátu, která zakazuje pití alkoholu ve vytypovaných lokalitách hlavního města, je pěkně „děravá“. Kvůli nedomyšleným detailům na ni popíjející bezdomovci vyzráli už první den její platnosti. Kde má vyhláška slabá místa?

Porušení foto: ČTK

Za prvé povoluje pití u všech stánků s občerstvením, kolem kterých bývají bezdomovců celé hordy, a vůbec neupřesňuje, co znamená „konzumace u provozovny“. Nikde tedy není psáno, v jaké vzdálenosti od stánku je pití ještě povoleno, a v jaké už ne. Pijan se tak může odvolávat na to, že popíjí u stánku nebo u obchodu, a přitom od něj být vzdálen i desítky metrů.

Další problém je, jak vůbec dotyčnému dokázat, že se alkoholu napil. Bezdomovci a nejen oni totiž na vyhlášku vyzráli tak, že si své oblíbené krabicové víno nebo pivo schovají do sáčků nebo je rovnou přelijí do PET lahve od džusu nebo minerálky. „To by se dokazovalo hodně špatně. Když nám budou tvrdit, že to alkohol není, my jim z toho upíjet nebudeme, abychom zjistili, jestli lžou, nebo ne,“ řekl LN okrskář Jiří Schwanzer z Prahy 5. 

Problém by také nastal, kdyby někdo tvrdil, že v plastovém kelímku má nealkopivo. „Na to se nikdo nemůže vymlouvat, naši strážníci mohou provést orientační dechovou zkoušku, která vše ukáže,“ tvrdila vedoucí směny policistka Alena Dománková. Ovšem to není tak jednoduché. „My bychom to těm lidem vlastně dokázat nemohli. Za prvé u sebe nemáme ani ty „balónky“, do kterých by nám foukli, a navíc, i kdyby člověk nadýchal – jak mu dokážete, že se nenapil předtím normálně v hospodě nebo restauraci? To prostě nejde,“ vysvětlil další trhlinu vyhlášky druhý pochůzkář z Prahy 5 Jaroslav Kule.

„Kdyby si lokli za mými zády...“
Je půl desáté dopoledne. Se dvěma městskými strážníky se jdeme podívat, jak se v praxi uplatňuje nová vyhláška magistrátu, která zakazuje pití alkoholu ve vytipovaných lokalitách hlavního města. „Teď ještě spí, tak do desíti. Až vstanou, tak asi čtyři hodiny jim bude trvat, než vyžebrají peníze a koupí si to jejich krabicové nebo pivo. Dřív než ve dvě odpoledne větší problém nebude,“ vysvětluje mi jeden z okrskářů Prahy 5 Jiří Schwanzer. Řeč je o bezdomovcích - především na ně má být totiž nová vyhláška zacílena.

 V rajonu smíchovského nádraží ale nepijí jen bezdomovci. Co chvíli je někde vidět člověk s „lahváčem“ nebo s pivem v plechovce. Pokutu však nedostane ani jediný. Jak je to možné? „Všechno je na úsudku strážníka. Ten člověk může dostat tisíc korun pokuty, ale taky je možné vyřešit to domluvou. Pokud jsou ty lidi normální, je domluva naše priorita,“ vysvětluje mi jeden z dvojice strážníků Jaroslav Kule, který má oblast smíchovského nádraží na starosti.

Pokuta tisíc korun?
Jen zázrakem Pokud vypadáte normálně a slušně (a nejste tedy evidentně bezdomovec), vyfasovat pokutu se rovná v praxi téměř husarskému kousku. Stejně jako policisté tolerují „normálním“ lidem pití alkoholu, prominou většinou i kouření v prostoru zastávek. O nějakých pokutách za žvýkačky a odhazování papírků nemůže být ani řeč. „To už by člověk musel dělat velké problémy a třeba se s námi hádat,“ vysvětlují strážníci. „Také nemáme oči všude. Když si lidi loknou za našimi zády nebo zahodí cigaretu, nezmůžeme nic,“ doplňují policisté.

 Pražské ulice ale neznečišťují jen bezdomovci, ale i „slušňáci“, kteří odhazují nedopalky všude. Čistým ulicím Singapuru, kde podobné nařízení platí a je tvrdě kontrolováno, se tak Praha zřejmě jen tak nepřiblíží. Přitom pro ni měl být vzorem. Sami policisté ale uznávají, že nová vyhláška má trhliny. Když procházíme kolem „problémové party“, která u stánku s občerstvením pije jedno pivo za druhým, policisté neudělají nic.

Důvod? „U těchto provozoven se pít smí. Navíc není nikde definováno, co to znamená ,u stánku‘, jestli člověk o něj musí být opřený, nebo může popíjet třeba deset metrů od něj,“ vysvětluje mi okrskář Jaroslav Kule. Jak posléze vyjde najevo, za takovou „provozovnu“ se považuje třeba i prodejna potravin. Dva muže, kteří před obchodem pili lahvové pivo, městští policisté ani nenapomenuli. Další problém by podle policistů nastal při dokazování toho, že se člověk alkoholu opravdu napil.

Lidé jsou totiž vynalézaví a alkohol si schovávají do obalu z igelitek nebo jej jednoduše přelijí do lahve od nealka, například od obyčejné minerálky. „Když nám budou tvrdit, že to alkohol není, my jim z toho nebudeme upíjet, abychom zjistili, jestli lžou, nebo ne,“ vysvětluje strážník Schwanzer.

Orientační dechová zkouška v tomto případě také nepomůže. „My u sebe ani nemáme nic, čím bychom to zkontrolovali. A i kdybychom mu nechali dýchnout, jak mu dokážete, že ty promile nenabral někde v klidu v hospodě?“ popisují nedomyšlené detaily vyhlášky městští policisté.

 „Jsou také věci, které neovlivní žádná vyhláška a žádný zákon,“ říkají strážníci. Podle nich stejně lidi od alkoholu neodradí. „Prostě se přesunou jinam.“

Autoři:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.