Lidovky.cz

'Cikány do Indie' hlásá studie extrémistů

Česko

  20:37
PRAHA - Nacionalisté chtějí ve volbách uspět s radikální protiromskou rétorikou. Národní strana proto již za měsíc představí stopadesátistránkovou studii – Konečné řešení otázky cikánské v Českých zemích.

Předsedkyně Národní strany Petra Edelmannová pronáší projev. foto: Jan NevyhoštěnýLidovky.cz

Název evokuje nacistické Německo, které v rámci Konečného řešení židovské otázky zplynovalo šest milionů Židů. Národovci ujišťují, že Romy zabíjet nechtějí. Zato mají v plánu koupit pozemky v Indii a Romy vystěhovat.

Tým autorů studie podle mluvčího Pavla Sedláčka vede člen strany Jiří Gaudin a jeho členem je i šéfka nacionalistů Petra Edelmannová. S prací prý pomáhalo i několik odborníků z „akademického prostředí“, ti ale prý chtějí zůstat v anonymitě.

Romům se záměry Národní strany nelíbí. „Žijeme tady 500 let a pořád jsme bráni za cizince. Nicméně mě nepřekvapuje, že se někdo rozhodl využít protiromskou rétoriku,“ říká předseda romského sdružení Dženo Ivan Veselý.

Text podle Sedláčka postihuje „cikánskou otázku“ komplexně – kde se vzala a proč ji nikdo dosud nevyřešil. „V závěru ukazujeme, že po tom všem, co bylo vyzkoušeno, je jediným řešením repatriace... Musí se to řešit celoevropsky, vykoupit v Indii pozemky a těm lidem dát možnost žít na svém a po svém,“ poodhaluje závěry studie.

Sedláček také říká, že inkriminované slovo – „konečné“ – v názvu studie asi nebude. „Já myslím, že se to ani nejmenuje Konečné řešení. Nám to takto občas ujede,“ říká. A v tom má pravdu. Šéf projektu Gaudin ho totiž před týdnem na webu strany v této souvislosti použil.

To Sedláček připouští, ale odmítá, že by jeho strana chtěla Romy vyhladit. „Konečné je to proto, že by se to mělo konečně vyřešit, aby to ale asociovalo nějaké historické záležitosti, to v žádném případě,“ tvrdí.

Odborník na extremismus Miroslav Mareš míní, že za zveřejnění studie, která svým názvem odkazuje k vyvražďování Židů, postih nehrozí. „Není to přímá propagace (holokaustu). Je to možná neetické, ale neumím si představit, že by to nějaká právní norma postihla,“ říká. Trestné podle Mareše nejsou ani plány na vysídlení Romů. „Pokud není jasně formulováno, že by k vystěhování mělo dojít proti jejich vůli, o trestný čin by jít nemělo,“ dodává.

Mareš si ale také myslí, že národovci ve volbách propadnou. „Romská otázka není až tak silné téma. Podle průzkumů sice ve společnosti existují silné protiromské předsudky, ale když Sládek v roce 1998 postavil svoji kampaň na protiromské rétorice, neuspěl,“ míní.

Zásady Konečného řešení židovské otázky zformulovali nacističtí pohlaváři v čele s Reinhardem Heydrichem v lednu 1942 na konferenci ve Wannsee. Holokaust nepřežilo celkem šest milionů Židů.
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.