Lidovky.cz

Volnější prodej léků: hrozí první žaloby

Česko

  8:03
PRAHA - Výhrůžky trestním oznámením za obecné ohrožení se dočkal ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (OD). S ním také ředitel Státního ústavu pro kontrolu léčiv Martin Beneš. Vysloužili si ji od prezidenta České lékařské komory Milana Kubka za návrh, podle kterého by si pacienti už nemuseli u některých léků chodit pro recept k lékaři a mohli si je s určitými omezeními koupit přímo v lékárně.

Tomáš Julínek foto: ČTK

„Pokud návrh projde, nezbyde mi nic jiného, než podat trestní oznámení na ředitele SÚKL a ministra zdravotnictví z důvodu podezření ze spáchání trestního činu obecného ohrožení,“ řekl Kubek.

Návrh podle něj obsahuje převážně takové léky, u kterých by jejich užívání bez konzultace s lékařem znamenalo ohrožení zdraví i životů pacientů. Odmítla jej proto i vědecká rada komory. Proti jsou ale i další, například Sdružení ambulantních specialistů.

Pokud by například byly do volného prodeje s omezením uvolněny léky na vysoký tlak či cholesterol, hrozilo by podle Kubka pozdní Prezident ČLK Milan Kubekodhalení komplikací, mezi které patří selhání ledvin. Navíc podle Kubka nelze v lékárně zajistit pacientovi potřebné soukromí.
„Rozhodně není důvod pro hysterické výlevy,“ reagoval mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt. Ministr Julínek prosadil změnu vydávání léků loni. Lékový ústav má teď za úkol vytvořit přesná pravidla toho, které léky do nové kategorie bude od ledna příštího roku zařazovat. V tuto chvíli k tomu probíhá diskuse.

Nakonec rozhodne ministerstvo. „Stojíme o konsenzus lékařské a lékárnické veřejnosti. Nechceme narušit kompetence lékařů ani si myslet, že budou lékárníci léčit místo lékařů,“ dodal Cikrt.

Prezident komory soudí, že hlavním účelem návrhu na zavedení nové kategorie léků je zvýšení zisku farmaceutických firem. Léky, které do této skupiny budou zařazeny, totiž získají stejné možnosti reklamy jako volně prodejné léky. Zatímco na léky na recept může být reklama jen v odborných médiích, když bude lék přeřazen, bude na něj moci být reklama kdekoli. „Reklama v obecných sdělovacích prostředcích zvýší tržby farmaceutickým firmám, ale v pacientech vzbudí klamný dojem, že pouhé polykání pilulek stačí k vyléčení,“ prohlásil Milan Kubek.

Důvodem změny mělo být zpřístupnění léků především chronickým pacientům. Mezi navrhované skupiny léků, které by mohli nově lékárníci vydávat bez receptu s omezením, jsou například léky na vysoký tlak nebo hormonální antikoncepce. Vydávali by je jen poté, co je dříve předepsal lékař.

Podle představitelů lékárnické komory získají díky novému způsobu vydávání léků pacienti stejná práva jako mají i jinde v Evropské unii. Zároveň je ale podle nich nutné o navrhovaných skupinách léků ještě diskutovat, protože u některých z nich by mohla být léčba bez konzultace s lékařem skutečně nebezpečná.

Místo nové kategorie léků navrhuje Kubek to, aby mohli léky vydávat nejen lékárníci, ale i lékaři. Podle něj by to zvýšilo dostupnost léků ve venkovských oblastech.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.