Lidovky.cz

Vládní kampaň poradí s výchovou

Česko

  7:24
PRAHA - Na začátku byl návrh, který by zakazoval tělesně trestat děti. Dnes se z tohoto návrhu stává velká celorepubliková osvětová kampaň, jak vychovávat děti bez facek a pohlavků. Za obojím stojí ministryně pro lidská práva Džamila Stehlíková. Ta původně přišla s nápadem, že by měl v Česku existovat zákon, který by trestání dětí zakazoval. Po vlně kritiky se ale teď vydala jiným směrem.

Vládní kampaň poradí, jak vychovávat děti foto: Lidové noviny

„Rodiče nechtějí bít své děti, ale ani nevědí, jak je vychovávat bez pohlavků a facek. Je proto zapotřebí jim poradit, jak na to. A v tom jim pomůže právě připravovaná kampaň,“ popsala ministryně Stehlíková. Kampaň by měla probíhat po celý příští rok a vláda na ni z rozpočtu už vyčlenila deset milionů korun.

 A jak bude akce s názvem „STOP násilí na dětech“ vypadat? Vzniknout mají dva čtvrthodinové televizní spoty, plakáty, letáky, odborné publikace a po celé zemi se budou konat veřejné debaty. Ty se budou odehrávat i v televizích a rozhlase.

 Hlavními „hrdiny“ kampaně budou převážně celebrity a známí lidé z oblasti kultury. „Budou vyprávět o tom, jak byli oni vychováváni a jaký to na ně mělo dopad a jak nyní vychovávají svoje děti,“ popsala Džamila Stehlíková.

 Kdo z celebrit se kampaně zúčastní, zatím prozradit nechce, říká však, že někteří umělci se hlásí sami od sebe. „Tito lidé budou vyprávět velmi osobní zážitky a příběhy, zatím proto nechceme říkat, o koho jde. Všichni se ale vzdali svého honoráře,“ dodala s tím, že nároku na honorář se zřekla i Česká televize, která spoty odvysílá. Podle ministryně se rozhodli oslovit známé osobnosti hlavně proto, že si na ně lidé potrpí.

V Německu kampaň pomohla
Ministryně Džamila Stehlíková si od celé kampaně slibuje hlavně větší veřejnou podporu svého návrhu, aby byly zakázány tělesné tresty dětí.  Od záměru prosadit návrh sice odstoupila, ale prý jen dočasně. Ministryně doufá, že by časem mohla česká veřejnost zákon zakazující trestání dětí přece jen podpořit.

 Vzorem jí je totiž například Německo, kde podobný zákon existuje od roku 2000. Ani zde ale nebyla podpora veřejnosti před kampaní příliš vysoká, po kampani se ale názor veřejnosti úplně změnil.
 „Po kampani, která trvala dva roky, bylo více než osmdesát procent rodičů pro nenásilnou výchovu. Zhruba deset let předtím ale přes padesát procent dospělých přiznávalo, že tělesné trety ve výchově používá,“ řekl ředitel Německé ligy pro dítě Jörg Maywald, který se včera v Praze účastnil konference o prevenci násilí na dětech.

 Podle jeho slov zákon zakazující trestání dětí za osm let své existence ani jednou netrestal nikoho kvůli pohlavkování dětí.
 A to je právě věc, které se Češi tak trochu bojí. Vyplývá to alespoň z průzkumů veřejného mínění a z debat, které se zatím na toto téma uskutečnily. Podle průzkumů jsou proti zákazu tělesných trestů v průměru tři pětiny Čechů.


Ministryně proto upozorňuje, že v žádném případě nechce trestat rodiče za to, že dají svému dítěti výchovný pohlavek, nebo pro výstrahu „jednu přes zadek“.

 Zabránit chce Stehlíková hlavně tomu, aby fyzické a psychické trestání nepřecházelo už v týrání. „Výzkum 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze z roku 2004 ukázal, že jen 13,6 procenta dětí nebylo nikdy tělesně potrestáno. Přitom čtvrtina trestaných dětí je trestána způsobem, který již naplňuje definici týrání,“ připomněla v této souvislosti předsedkyně vládního Výboru pro práva dětí Eva Vaníčková.

 Statistiky Světové zdravotnické organizace (WHO) jsou ale ještě tvrdší: kvůli týrání denně v Evropě umírají tři děti. Připravovaná kampaň nebude ale zaměřená jen na výchovu dětí bez násilí. Část osvěty má být věnována také problematice dětí, alkoholu a drog. Právě alkoholu u nás začínají holdovat děti v čím dál nižším věku.
 Podle ministryně Stehlíkové jsou české děti v žebříčku zemí Evropské unie na pomyslném prvním místě. Zkušenost s alkoholem mají u nás už i jedenáctileté děti.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.