Lidovky.cz

Firmy, vychovejte si učně

Česko

  11:39
PRAHA - Ministerstvo školství zahajuje „kampaň“, která má přilákat do učilišť víc studentů. Ředitelé a učitelé středních odborných škol a učilišť na tento problém upozorňovali již dlouho. Rapidně ubývá zájemců o obory.

Ondřej Liška. foto: Hynek Glos, Lidové noviny

Školy rok od roku otevírají stále méně oborů. U některých hrozí, že úplně zaniknou. Zatím se ale nedělo nic. Nyní však ministerstvo školství přišlo s návrhem, jak do těchto škol dostat víc studentů. A školy se shodují, že již bylo na čase.

„Odborné školství se potýká s dvěma nepříznivými faktory. S jedním, kterým je demografický vývoj, nic udělat nemůžeme. S druhým, což je zájem a atraktivita oborů, něco dělat můžeme a taky uděláme,“ řekl ministr školství Ondřej Liška.

Daňové zvýhodnění
A jak chce ministr do odborného školství studenty dostat? Spoluprací škol a firem a lepším kariérovým poradenstvím. Podle Lišky je problém hlavně v tom, že odborné školství začalo v posledních letech ztrácet kontakt s vývojem trhu práce. „Podniky zase neměly dostatečný prostor nabídnout školám kontakty za oboustranně výhodných podmínek,“ dodal ministr. Podle plánu ministerstva by se tak měla v budoucnu část výuky přesunout z učilišť přímo na pracoviště zaměstnavatelů.

Za to, že by firmy umožnily studentům pracovat na svých často špičkově a moderně vybavených pracovištích, by tak mohly dostávat peníze ze státního rozpočtu. „To v současné době není možné, a logicky tedy není spolupráce se školou pro firmu příliš motivující,“ uvedl poradce ministra Martin Mach. Firmy, které by chtěly se školou spolupracovat, s ní budou muset uzavřít smlouvu. V té budou popsány všechny finanční podmínky. Další motivací pro zaměstnavatele je, že by mohli mít daňová zvýhodnění.

Novým návrhem ministerstva, který by se mohl do vlády dostat již v listopadu, jsou potěšeny nejen školy, ale i firmy. Na nedostatek učňů a kvalifikovaných řemeslníků upozorňuje například Hospodářská komora již delší dobu. „Jedním z oborů, kde bijí na poplach nejsilněji, je stavebnictví. V něm se nedostává minimálně padesáti tisíc pracovních sil. Podobné je to ale i ve strojírenství,“ řekl viceprezident komory František Holec. Ten považuje systém daňových úlev pro podnikatele, kteří by umožnili učňům praxi na svých pracovištích, za první vstřícný krok při řešení těchto problémů.

„Podnikatele ale zajímá, kolik procentních bodů bude přesně daňová úleva činit, které daně se konkrétně dotkne a také na jaké podmínky se spolupráce se školou bude vázat,“ vyjmenoval nejčastější dotazy firem Holec. Nezbytné ale podle jeho slov je udělat odbornému vzdělávání velkou kampaň.

Víc peněz pro studenty
Další výhoda, která by ale tentokrát měla motivovat hlavně studenty, se týká peněz. Ministerstvo totiž chce, aby se výše odměny, kterou student za svou práci dostává, ze současných třiceti procent minimální mzdy zvedla alespoň na padesát procent. „Pro mladé lidi hraje velkou roli ekonomická soběstačnost. My jim chceme připravit podmínky, díky kterým by se alespoň částečně ekonomicky soběstačnými stali už během studia,“ vysvětlil Liška.

Žádná škola však nebude do uzavření smlouvy s firmou nucena. Svou povinnost vůči školám by měly mít nově ale i samy firmy. „Odborníci z praxe by se měli povinně účastnit maturitních a závěrečných zkoušek na středních odborných školách. Za to by ale měli od státu dostat finanční odměnu,“ upřesnil Martin Mach.

Ministerstvo školství chce také podle serveru iHned.cz znovu financovat internet ve školách. Připravilo plán, který má v letech 2009 až 2013 na připojení, nákup počítačů a vzdělávání učitelů zajistit přes tři miliardy korun.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.