Lidovky.cz

Bezdomovci si dělali domov

Česko

  10:50
BRNO - Další dvě desítky bezdomovců nebudou v Brně v zimě mrznout na ulici. Radnice jim v Brně na rozdíl od Prahy nevyčlenila celou loď – sami lidé bez střechy nad hlavou se podíleli na vytvoření nového denního azylového centra fungujícího pod hlavičkou Charity.

Další dvě desítky bezdomovců nebudou v Brně v zimě mrznout na ulici. foto: Lidové noviny

Najíst, zahřát, umýt a případně se i ošatit. To je v zimě hlavní přání lidí bez domova. „Doposud fungovalo denní centrum v Karlově ulici, ale tam bylo v zimě někdy tak přeplněno, že se člověk nemohl ani pořádně ohřát a musel jít, protože čekali další,“ upozornil Ladislav Šos z brněnské Charity. Proto včera otevřeli další podobné zařízení v někdejší škole v Bratislavské ulici. „S budováním nám pomáhají sami klienti. Bez jejich pomoci bychom nebyli schopni letos centrum otevřít, což by vzhledem k tomu, že se blíží zima, nebylo dobré,“ uvedl Šos.

Přesné statistiky, kolik žije v moravské metropoli bezdomovců, neexistují. Poslední kvalifikovaný odhad je starý dva roky. „Při tehdejším sčítání jsme došli k číslu okolo dvanácti stovek,“ uvedl vedoucí oddělení sociální prevence a pomoci Martin Petřík z brněnského magistrátu. „Spočítat lidi bez přístřeší je věc komplikovaná a skoro nemožná, protože neustále migrují v rámci celé republiky,“ doplnil.

Pomoc neskýtají ani matriky, kde mají takzvanou úřední adresu lidé bez domova; ne každý, kdo je na ní nahlášen, je totiž skutečně bezdomovec. V takovém případě by jen úřední adresu Husova 5 mělo na pět tisíc lidí.

Ani lidé pracující v sociálních službách nevědí přesně, kolik osob bez domova se v metropoli pohybuje. „Dělám v sociálních službách mnoho let, ale netroufnu si říct. Stahují se sem z celé Moravy, z celé republiky,“ doplnil i Šos.

Odborníci se však nedomnívají, že by počet lidí bez přístřeší nějak dramaticky stoupal. „I tak ale už dva tři roky zpětně sledujeme potřebu rozšířit ubytovací kapacity v noclehárnách a azylových zařízeních. Protože však poslední zimy byly mírné, žádné drama se nekonalo,“ podotkl Petřík. Silné mrazy by ale raději neměly přijít ani v dalších letech: Komunitní plán města podle Petříka počítá s rozšířením kapacit až v letech 2010–2011. „Zařízení pro bezdomovce není nikdy úplně dost, ale Brno na tom ve srovnání s jinými městy není nejhůř. Většinou jsme v zimě schopni dostat všechny tyto lidi pod střechu a dát jim najíst,“ míní náměstek primátora Daniel Rychnovský.

Krokem vpřed je však i speciální ordinace určená bezdomovcům, která začne v listopadu fungovat právě na Bratislavské. Podle zkušeností sociálních pracovníků mívají zdravotníci k bezdomovcům často odpor a péče není optimální. Problém bývá i s hospitalizací. Nedávno se proto Charita dohodla s Nemocnicí Milosrdných bratří, že bude bezdomovce přijímat.
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.