Lidovky.cz

Lidovci obrátili, zákon o potratech nechtějí

Česko

  12:37
PRAHA - Poslanecký klub KDU-ČSL požádal předsedu strany Jiřího Čunka, aby v koalici a ve vládě vyjednal vzetí zpět už schváleného zákona o specifických zdravotních službách. Důvodem jsou "výhrady svědomí" lidovců k tomu, že by v ČR mohly potrat podstoupit i občanky EU.

Vicepremiér a ministr pro místní rozvoj Jiří Čunek. foto: Hynek Glos, Lidové noviny

Kabinet normu jednohlasně schválil minulý týden, ruku pro ni tedy zvedli i ministři
KDU-ČSL. Nyní zákon má dostat sněmovna. Podle mluvčího ministerstva zdravotnictví ale není možné v zákoně diskriminovat evropské občany, jinak Česku hrozí žaloba. Moderní úpravu přijalo katolické Rakousko a řada dalších evropských zemí právě proto, aby se nedostaly do rozporu s právem EU, řekl Cikrt.

"Experti argumentují spoustou ještě nevypořádaných připomínek a jsme si jisti, že není možné toto množství... řešit legislativní formou tady ve sněmovně," zdůvodnil žádost klubu jeho předseda Pavel Severa. Lidovečtí poslanci proto podle něj chtějí, aby se o zákonu znovu diskutovalo na odborné a ministerské úrovni. Po jeho úpravě by ho podle Severy měla opětovně projednat vláda a až poté by se měl dostat na stůl zákonodárcům.

Lidovci půjdou i proti unijním pravidlům
Norma o specifických zdravotních službách je součástí první části reformy zdravotnictví ministra Tomáše Julínka (ODS). Upravuje kromě potratů i pravidla umělého oplodnění, přeměny pohlaví, sterilizace a dalších zákroků. K úpravě potratů mají lidovci dlouhodobě výhrady. Navrhovaný zákon ji podle nich liberalizuje a umožní potratovou turistiku. Norma totiž umožňuje umělé přerušení těhotenství občankám členských zemí EU. Podle pravidel unie mají mít občané EU v jakémkoliv státě sedmadvacítky stejné služby a péči jako místní.

"Poslanci klubu KDU-ČSL v tomto případě uplatnili výhradu svědomí k tomuto zákonu," uvedl Horálek. Dodal, že lidovci jsou připraveni jít kvůli úpravě potratů proti unijním pravidlům o stejných službách a péči, a to i za cenu žaloby a pokuty pro Česko, které by nejspíš následovaly. Severa nicméně uvedl, že věří, že se podaří nalézt řešení, které by neodporovalo unijním pravidlům a zároveň nevedlo ke "zhoršení současné situace" v oblasti potratů.

Zdravotnický expert koaliční ODS Boris Šťastný vyjádřil pro názor lidovců pochopení, jejich postoj ovšem neschvaluje. "Já si nemyslím, že je rozumné shazovat první reformní zákony, které přišly po dvou letech do sněmovny, jenom proto, že chceme rozšiřovat stávající funkční systém interrupcí v České republice," řekl poslanec a místopředseda zdravotního výboru. Cikrt poznamenal, že na možnosti potratů pro členky EU není založena Julínkova reforma. "Je to vnitřní dilema lidovců, zda jsou, nebo ne proevropskou stranou a jestli je jim jedno, že by byl přijat zákon, který
republiku vystaví žalobě," zdůraznil.

Podle Cikrta je také otázka, zda Čunek, který pro zákon hlasoval ve vládě, neměl přesvědčit poslanecký klub a zda poslanci vůbec měli dostatek informací o tom, co zpochybnění jednoho paragrafu znamená pro ČR. Čunek je do středečního večera na pracovní cestě ve Francii. Klub předpokládá, že se bude snažit s vedením koaličních stran sejít hned po návratu.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.