Lidovky.cz

Neonacisté mění outfit

Česko

  12:17
PRAHA - Jen pár dní po násilném pochodu ultrapravičáků Litvínovem začali neonacisté zveřejňovat na internetu rady, jak při podobných akcích nejlépe vyzrát na policisty.

neonacisté foto: Jan NevyhoštěnýLidovky.cz

Jejich základní rada přitom vypadá jako vystřižená z módního žurnálu - oblečme se prakticky, slušivě a moderně. Mezi „povinnou“ výbavu neonacistů ovšem podle webu Autonomních nacionalistů -www.nacionaliste.com - patří i věci, která žádná skutečná dáma v kabelce nemá: maska, přilba, policejní štít či armádní světlice.

Nejsme burani
Základem výbavy pravého národněsocialistického demonstranta je podle webu uniformní tmavé oblečení, tzv. Black Block (Černý blok). Ten je složený z černé šusťákové bundy s kapsou na hrudi, černých kalhot a stejnobarevné kšiltovky, šátku a bot. Black Block podle autora článku nejen „vypadá slušivě a budí respekt“, ale navíc ztěžuje policistům jejich práci. Pokud si totiž Black Block obleče většina demonstrantů, je pro policisty obtížné rozeznat jednoho radikála od druhého.

„Znesnadňujete jim monitoring a následnou perzekuci,“ radí web. Server ale zároveň připouští, že móda a nový neskinheadský image jsou minimálně stejně důležité jako snaha přelstít policii. „Black Block není to, když si vyměníte džínsy k bomberu za černé kapsáče a na hlavu nasadíte pletenou kuklu. To působí spíše,buransky‘ než slušivě a respekt to rozhodně nebudí. Je to kompletní změna image, od ustrnulého a strohého stylu k modernímu vzezření,“ vysvětluje web.

Podle Ondřeje Cakla, který už léta monitoruje ultrapravicovou scénu, vznikl Black Block v Německu a jako první ho začali používat ultralevičáci. „Stejné oblečení začali nosit němečtí antifašisté a radikální levice. Já osobně viděl fotografie demonstrantů v černém už z osmdesátých a devadesátých let. Autonomní nacionalisté to jen jako praktickou věc převzali. To je u nich běžné,“ říká Cakl.

Black Block ovšem není zdaleka jedinou doporučovanou proprietou. Stejně potřebné jsou podle webu i masky, ochranné brýle, respirátory, kapesní lékárničky nebo kopie policejních štítů.

Autor také doporučuje obchody, kde lze zakoupit „designově velmi solidní přilby“ nebo ochranné kšiltovky. Ty prý nejsou tak „spolehlivé“ jako přilby, budou prý ale „zase méně nápadné“.

Web upozorňuje i na jednu útočnou zbraň - na dělbuchy. „Ke každé dobré zábavě patří ohňostroj a oficiální i neoficiální trh nabízí velké množství věciček pro použití,“ stojí v textu. Odkaz, který se otevře po kliknutí na slovo „věcičky“, pak zvědavého neonacistu přenese na stránky firmy, která po dvacetikoruně nabízí armádní světlice ROS neboli bengálský oheň.
Všechno toto vybavení by nemělo udělat příliš hlubokou díru do neonacistické kapsy. Při nakupování v doporučených obchodech by se totiž podle webu mělo vejít do pouhých 2000 korun.
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.