Lidovky.cz

Opozici to nevyšlo, poslanci jednají

Česko

  15:58
PRAHA - Mimořádná schůze Poslanecké sněmovny se může uskutečnit. Nenaplnily se tak obavy, že se bude opakovat krach řádné schůze z minulého týdne, o který se postarala opozice a rebelové z ODS. Sociální demokraté a komunisté se o to sice opět pokoušeli, ale neuspěli. Pro dnešní program hlasovalo 99 přítomných poslanců, proti bylo 94 zákonodárců..

Opoziční ČSSD již dopředu oznámila, že program dnešní a středeční mimořádné schůze nepodpoří foto: ČTK

Jednací řád poslancům ukládá, aby na začátku každé schůze nejprve schválili její program. Pokud ho neschválí, jako se stalo například minulé úterý, schůze se nekoná.

Opoziční ČSSD již dopředu oznámila, že program dnešní a středeční mimořádné schůze nepodpoří, čímž chce prý ověřit vládní většinu ve sněmovně.

Budoucí předseda poslaneckého klubu sociálních demokratů Bohuslav Sobotka po schválení dnešní schůze řekl, že stejný postup zvolí jeho strana i ve středu. "Bohužel pro takto špatně založený rozpočet my hlasovat nebudeme a nemůžeme," sdělil Sobotka.

Dnešní mimořádnou schůzi, svolanou na žádost ODS, svými hlasy podpořilo 99 přítomných poslanců. Zdržel se občanský demokrat Vlastimil Tlustý i jeho dva kolegové, kteří klub ODS již opustili, Juraj Raninec a Jan Schwippel. "Vůbec si nedovedu představit, jak mohli poslanci zvolení za ODS pro ten program nehlasovat," řekl šéf poslaneckého klubu občanských demokratů Petr Tluchoř, který výsledek dnešního hlasování označil za úspěch. Dodal, že další bitva přijde ve středu, kdy bude schvalován program další mimořádné schůze, tentokrát o rozpočtu.

Tluchoř připomněl, že poslanecký klub učinil první ze tří kroků nutných k tomu, aby mohl být Tlustý z klubu ODS vyloučen. Dalšími kroky jsou schválení navržených změn jednacího řádu tak, aby mohla většina poslanců rozhodnout o vyloučení kolegy z klubu, a samotné rozhodnutí o Tlustého odchodu. "Dnešek byl dalším potvrzením toho, že Vlastimil Tlustý udělá cokoliv, aby poškodil ODS," dodal předseda klubu.

Tlustý reagoval slovy, že v parlamentu hlasuje pořád stejně a program dnešní schůze nepodpořil kvůli zákonu o dani z příjmu. "Využiju všech prostředků, aby tento zákon v této podobě nebyl přijat. O tom také dnes jednal poslanecký klub a o svém postupu jsem klub informoval," řekl rebelant ODS. Pouhé hlasování proti jednomu zákonu místo snahy shodit pod stůl celý program schůze by podle něj nemělo smysl, protože v konkrétních hlasováních jsou používáni "přeběhlíci, odběhlíci a nemocní".

Schwippel s Ranincem kritiku na svou adresu odmítli. "My jsme deklarovali dlouhodobě, že chceme, aby daně klesly všem, a tento návrh určitě neodpovídá loňské dohodě. Proto jsme se zdrželi  hlasování," řekl Raninec. Jeho kolega Schwippel předloženou novelu zákona o dani z příjmu označil dokonce za přímé porušení dohody, na jejímž základě oba podpořili daňový reformní balíček vlády.

Nezařazené poslankyně zelených Věra Jakubková a Olga Zubová hlasovaly pro. Program podpořili i všichni ostatní nezařazení poslanci. Hlasy poslanců opozičních stran na zamítnutí nestačily, sešlo se jich jen 94.

Sněmovnu dnes tedy například čekala informace premiéra Mirka Topolánka o přípravách na dopad současné krize na finančních trzích na českou ekonomiku, jednat bude o působení českých vojáků v zahraničních misích v příštím roce. Ve druhém čtení by měli poslanci projednávat novelu školského zákona a vládní novely několika daňových zákonů.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.