Lidovky.cz

Hledá se „superdohoda“

Evropa

  10:31
PRAHA - ODS a ČSSD hledají způsob, jak prosadit dvě důležité smlouvy. Na jedné straně tzv. Lisabonskou smlouvu (kterou chce ČSSD) a na straně druhé tzv. Smlouvu o radaru (o kterou usiluje pro změnu ODS).

Jiří Čunek (vlevo), David Rath (uprostřed), Michal Hašek (vpravo) a Vítězslav Jandák na schůzi Poslanecké sněmovny. foto: Stanislav PeškaČTK

Prvním krokem takové dohody bylo včerejší poslanecké hlasování o Lisabonské smlouvě. Poslanci se totiž nakonec dohodli, že smlouvu pro letošní rok odloží a ke schvalování se vrátí nejdříve třetího února. Česko tak prvního ledna začne předsedat EU bez schválené smlouvy. S tímto návrhem překvapivě souhlasili sociální demokraté, lidovci i zelení. A to i přesto, že ještě ráno byli proti odkladu.

Jak prosadit Lisabonskou smlouvu i radar? Občanští demokraté nesouhlasí s Lisabonskou smlouvou. Stejně tak komunisté. Sociální demokraté, část lidovců a zelených zas odmítají smlouvu o radaru. Ke schválení první smlouvy je potřeba sto dvacet hlasů. Pro schvální radaru je pak potřeba sto jeden poslanecký hlas. Oba tábory se tak musí dohodnout, jinak nebude schválena ani jedna z nich.

Podle informací LN tomuto hlasování předcházely separátní schůzky mezi ODS a ČSSD. Jednalo se i mezi ODS a jejími koaličními partnery. Na nich ODS pohrozila, že pokud poslanci neschválí odklad, smlouva vůbec neprojde.

Nyní se vládní ODS snaží najít podporu pro svůj plán: Lisabon za radar.
I proto se ale v posledních dnech opakovaně sešel na osobním jednání Mirek Topolánek právě s Jiřím Paroubkem.

„Že se bude hledat dohoda s ČSSD o podpoře radarových smluv výměnou za Lisabonskou smlouvu, není nic tajného. Koneckonců to vyplývá i z usnesení kongresu, který zavázal premiéra Topolánka k tomu, aby pro radar získal hlasy opozice. Proto se také dnes přerušila schůze,“ řekl poslanec ODS Boris Šťastný.

Ostatní poslanci nejsou sice tak optimističtí, pokud jde o dohodu s ČSSD, věří ale, že nějaká nepsaná dohoda nakonec bude. „Ano, hledáme nyní sto první hlas pro radar,“ dodal další občanský demokrat Marek Benda.
Sociální demokraté přesto oficiálně dál odmítají na takovou směnu přistoupit: „My budeme dál podporovat názor, že tato základna na území České republiky je zbytečná,“ uvedl Paroubek.

Pro schválení Lisabonské smlouvy je potřeba sto dvacet poslaneckých hlasů. Pro smlouvu o radaru pak sto jedna. „Lisabon“ se nelíbí ODS a komunistům. Radar nechtějí zase sociální demokraté. Pokud se strany spolu nedohodnou, ani jedna ze smluv nemá šanci. Taková výměna bude pro některé poslance zásadní.

„Já bych sám za sebe pro,Lisabon‘ také nehlasoval,“ popsal své pocity poslanec Benda. „Ale říkám: Jestli bude schválena radarová základna, tak se mi za to Lisabonská smlouva zdá přijatelnou cenou. A je potřeba najít mezi lidmi, kteří odmítají radar, dostatek hlasů do toho 101.,“ dodal. Samotnou kapitolou pak bude chování prezidenta Václava Klause. Ten se smlouvou zásadně nesouhlasí. Již dříve pohrozil, že se svým podpisem bude čekat až na Irsko.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.