Lidovky.cz

Poplatky: dnešek rozhodne

Česko

  9:31
PRAHA - Zřejmě až do poslední chvíle budou dnes před klíčovým jednáním sněmovny koaliční strany hledat shodu v tom, jak se mají změnit poplatky ve zdravotnictví. Zároveň probíhají i jednání koaličních politiků s opoziční ČSSD.

Poslanec KDU-ČSL Ludvík Hovorka je jedním z kritiků zdravotnické reformy. foto: Hynek Glos, Lidové noviny

Změny se mohou týkat hlavně osvobození dětí, případně seniorů, ale také placení regulačních poplatků v lékárně. Fungovat by měly od února až dubna.

Že se některé skupiny lidí dočkají úlev, je v tuto chvíli téměř jisté. Nutnost změn připustil i premiér Mirek Topolánek (ODS). Ministerstvo zdravotnictví se jen snaží najít podporu koalice pro co nejmenší zásahy do systému. ODS se bude zřejmě bránit tomu, aby byly poplatky plošně odpuštěny dětem i seniorům.

„Chceme zachovat efekt, že jsou dnes čekárny prázdnější a že zdravotní pojišťovny nevydávají zbytečně peníze na úhradu paralenů. To jsou oblasti, kde bychom neměli uhnout,“ popsal vyjednávací pozici ministerstva zdravotnictví první náměstek Marek Šnajdr.

Hlavní podle něj je, aby si poplatky zachovaly regulační funkci. „Jestliže by výsledkem bylo to, že regulační poplatky platí jen aktivní zaměstnaní lidé, pak by bylo lepší ty poplatky nemít,“ prohlásil Šnajdr. „Ti totiž už dnes ten systém pojištění financují a navíc mají nejmenší tendenci ke zneužívání systému,“ vysvětlil.

Poslancům ministerstvo předkládá i výpočty finančního dopadu rušení konkrétních poplatků.

Kdyby lidé neplatili 30 korun za položku na receptu, ale 20 korun za celý recept, znamenalo by to podle Šnajdra výpadek příjmů zdravotnictví přes miliardu ročně. Navíc by prý lidé opět začali od lékařů požadovat předepisování levných léků na banální nemoci, místo aby si je kupovali sami.

Protože koaliční poslanci nejsou v názoru na poplatky jednotní, bude hodně záležet na postoji opozice. „Naše priorita je úplné plošné zrušení zdravotnických poplatků. Také jsme ale řekli a veřejně deklarovali, že budeme podporovat jakékoli zmírnění,“ avizovala předem postoj komunistů poslankyně Soňa Marková.

Podle místopředsedy ČSSD Bohuslava Sobotky bylo včerejší jednání s vládní ODS o poplatcích intenzivní. V něm ovšem nejde jen o dopady změn na zdravotnictví. Sobotka stejně jako další opoziční politikové naznačil, že pokud vládní koalice ustoupí od poplatků, opozice za to Topolánkovi kývne na harmonogram vojenských misí na příští rok. ČSSD jednání spojuje i s dohodou o toleranci vlády v době předsednictví Evropské unii.

S původním návrhem změn poplatků přišli sociální demokraté. Od všech plateb u lékaře by chtěli osvobodit děti do 18 let, lidi s příjmem pod dvojnásobkem životního minima, invalidní a také starobní důchodce, kteří si nevydělávají. Ostatní by poplatky platili dál.



O JAKÝCH ZMĚNÁCH POPLATKŮ BUDOU DNES POSLANCI ROZHODOVAT?
DĚTI - Podle různých návrhů by mohly být od poplatků osvobozeny děti do 6 let, 15, nebo 18 let, případně i studenti starší 18 let.

SENIOŘI - Naději na osvobození od poplatků mají lidé nad 65 let. Mírnější úpravy počítají s osvobozením lidí v domovech důchodců a zařízeních sociálních služeb.

LIMIT POPLATKŮ A DOPLATKŮ - Do limitu se možná budou nově započítávat všechny regulační poplatky, tedy i ty za pobyt v nemocnici a za pohotovost. Někteří poslanci chtějí snížit limit z 5000 na 3000.

POPLATKY ZA LÉKY - V návrzích je neplatit za položku na receptu, ale za celý recept, a to buď 30, 20, nebo 5 korun.

Jeden z komplexních návrhů předložil lidovecký poslanec Ludvík Hovorka, který současný systém poplatků dlouhodobě kritizuje. Chtěl by od všech poplatků osvobodit děti do 18 let, důchodce nad 65 let, invalidy s 3. stupněm invalidity a dárce krve. Ochranný roční limit poplatků a doplatků by se důchodcům nad 65 let snížil z 5000 na 1800 korun.




zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.