Lidovky.cz

182 dnů, které otřesou ČR

Česko

  8:37
BRUSEL/PRAHA - 182 dnů, 3000 schůzek, 200 000 předpokládaných přesčasových hodin a 150 000 propisek. Tak také bude vypadat následující půlrok, během něhož Česko zakusí roli předsednické země EU. Ani ne pět let po rozšíření a sotva dvacet let od pádu komunistické totality budou Češi spoluřídit svět.

Český premiér Mirek Topolánek slavnostně představil logo nastávajícího českého předsednictví EU na tiskové konferenci ve Veletržním paláci. foto:  František Vlček, Lidové noviny

Premiér Mirek Topolánek hovoří o „obrovské zodpovědnosti“, vicepremiér Alexandr Vondra o „dobrodružství“ a šéf diplomacie Karel Schwarzenberg o „převeliké kládě“. Vše vypukne už za tři dny.

Česku připadne úkol moderátora evropské debaty, a to ve všech tématech a na všech úrovních. Přijde-li na přetřes snížení denních kvót na výlov tuňáků z evropských moří, bude to úředník v Praze a jeho kolega z české mise při EU v Bruselu, kdo diskusi povedou a budou muset navrhnout kompromisní cifru. Utáhne-li Venezuela ropné kohoutky do Evropy anebo zaútočí-li Rusko na další sousední stát, i tady budou muset přijít s odpovědí Češi a český zájem v dané věci bude muset ustoupit názoru ostatních.

České předsednictví v číslech
Česko bude šéfovat Evropě 182 dnů. Předsednictví chystalo a jeho průběh zajistí 1500 úředníků. Předpokládá se, že odpracují minimálně 200 000 hodin přesčasů. Stát za něj zaplatí 1,9 miliardy korun. Celkem proběhne 3000 jednání (každý den průměrně 25), která povedou Češi. Do země přijede 30 000 diplomatů, politiků a úředníků. Ve speciální mobilní síti bude fungovat 100 telefonů
O VIP návštěvníky bude hned po příjezdu pečovat 70 styčných důstojníků a 30 hostesek. Jako dary pro VIP je přichystáno 500 sad manžetových knoflíčků s českými granátky a 220 krojovaných broží z Vamberecké krajky. České předsednictví připomene i 31 500 kravat, 13 500 šátků a 1500 odznaků do klopy. Standardní vozový park tvoří 75 automobilů různých velikostí.

Seznámení s Obamou
Většina schůzek bude „neviditelných“: proběhnou na techničtější úrovni bez přítomnosti médií. V průměru připadne na každý pracovní den 25 jednání pod českou taktovkou, ať už v Česku, Bruselu, nebo jinde ve světě. Mezi nejvíc sledované události bude patřit první summit evropských lídrů s novým americkým prezidentem Barackem Obamou, který proběhne zřejmě v dubnu v Praze. Tématem bude i americký protiraketový štít ve střední Evropě.

Na jaře a také pravděpodobně v Praze Češi zorganizují schůzku se šéfy států za východní hranicí unie – Ukrajiny, Běloruska, Gruzie a dalších. Cílem tzv. Východního partnerství je připoutat bývalé sovětské satelity k Evropě a na Češích bude projekt nastartovat.

Kontroverzním bodem je, zda dostane pozvánku na schůzku také „poslední diktátor v Evropě“ Alexandr Lukašenko, vůči němuž česká diplomacie dlouhodobě razí tvrdou politiku. Kromě toho bude muset česká vláda přichystat úlevy Irům, které si vymohli výměnou za opakování referenda o Lisabonské smlouvě. Schvalování smlouvy čeká i Česko.

„Být připraven na všechno“
Pokud pak je téma, jehož zvládnutí do značné míry předurčí úspěch či neúspěch předsednictví, „je to kormidlování cesty ven z ekonomické krize“, jak to definoval nedávno v rozhovoru pro LN předseda Evropské komise José Barroso.

Ten také upozornil na největší výzvu předsednictví. „Být připraven na všechno a očekávat i neočekávatelné,“ jak řekl i v narážce na to, že priority končící Francie musely hned zkraje ustoupit válce v Gruzii a poté finanční krizi.

Česko vstupuje do předsednického půlroku podle mínění řady lidí slušně technicky připravené. Také ale s koalicí, která ztratila většinu ve Sněmovně a s níž opozice odmítá uzavřít „dohodu o neútočení“. ČSSD mluví dokonce o tom, že si udělala kalendář akcí, kdy budou téměř všichni ministři vyblokovaní kvůli EU a kdy tedy bude nejjednodušší svrhnout vládu. Další riziko pak představují kroky prezidenta Václava Klause.

Příležitostí promarnit historickou šanci tak bude mít Česko dost, i pokud by třeba zvládlo usmířit Blízký východ. Šance na úspěch a krach jsou v tuto chvíli vyrovnané.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.