Lidovky.cz

Kalouskův odchod jsem avizoval už loni

Česko

  17:38
PRAHA - Předseda KDU-ČSL Jiří Čunek tvrdí, že se svým úmyslem vyměnit svého spolustraníka Miroslava Kalouska ve funkci ministra financí seznámil premiéra Mirka Topolánka (ODS) už v prosinci loňského roku. Premiérovo přání, aby lidovecký lídr opustil vládu, pak bylo podle Čunka v neděli večer jen reakcí předsedy vlády na tento záměr.

Jiří Čunek foto: ČTK

Čunkův krok, který v pondělí podpořilo i předsednictvo KDU-ČSL, ale vyvolává kontroverzi uvnitř strany i mezi českými podnikateli.
Lidovecké stranické předsednictvo se v úterý postavilo za Čunka, a tedy proti premiérovi Topolánkovi, který tvrdí, že si vládu bez "nejúspěšnějšího ministra KDU-ČSL" Kalouska nedokáže představit. Proti Kalouskovu odchodu jsou i někteří straníci, kteří dnes začali volat po svolání stranického sjezdu dříve než na původně plánovaný termín 19. a 20. září v Kroměříži.

Kalouska podporují zástupci podnikatelů
Kalouska ve vládní funkci podpořili dnes také zástupci podnikatelů.
"Přestože se Hospodářská komora nikdy nevyjadřuje k vnitropolitickým otázkám naší země, cítíme v tuto chvíli povinnost jednoznačně podpořit ministra financí Miroslava Kalouska a postavit se za jeho setrvání ve vládě Mirka Topolánka," sdělil prezident komory Petr Kužel. Kalousek je podle něj jedním z hlavních nositelů reformního úsilí vlády, jež uskutečňuje opatření, která jsou v životním zájmu českého průmyslu a hospodářství.

Čunek sdělil, že schůzku koaliční trojky k personálním změnám ve
vládě, která se konala v Kramářově vile v neděli večer, pokládal za přísně důvěrnou. "Ještě v neděli večer však část informací poskytl médiím 'blízký spolupracovník premiéra' a 'vysoce postavený člen KDU-ČSL'," připomněl lidovecký předseda. Tyto anonymní zdroje médií podle něj překroutily fakta: "Podle některých tvrzení jsem měl poprvé zmínit návrh na odvolání ministra financí až v obraně na návrh svého vlastního odvolání. To se nezakládá na pravdě."

Čunek zopakoval, že Topolánkovy výroky, v nichž se jednoznačně postavil za Kalouska, jsou vážným útokem na suverenitu KDU-ČSL. "Žádný premiér v historii se nepokusil takto otevřeně ovlivnit svobodné rozhodování orgánů jiné koaliční strany," zdůraznil vicepremiér s tím, že je výsostným právem jeho strany žádat odchod ministra, který "svým jednáním poškozuje dobré jméno křesťanských demokratů a politickou kulturu v zemi".

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.