Lidovky.cz

Vláda je pro přímou volbu prezidenta

Česko

  14:16
PRAHA - Vláda chce, aby byl do ústavy doplněn článek o tom, že prezident je volen v přímých volbách lidem. Řekl to ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil. Kabinet se tak rozhodl otevřít cestu k přímé volbě hlavy státu.
Praha - ilustrační foto

Praha - ilustrační foto foto: Lidové noviny

Přesné podmínky, jak se bude prezident volit, by měl určit až volební zákon potom, co přímou volbu prezidenta schválí Senát a Poslanecká sněmovna. Vzhledem k dlouhodobým diskusím o tomto tématu v české politice, ale není osud vládou schváleného projektu příliš jistý.

"My jsme diskutovali o několika variantách. Ta konečná a schválená varianta je, řekněme, tou variantou nejvíce obecnou," vysvětlil Pospíšil.

Vláda také navrhla, aby kandidáta do funkce prezidenta směl navrhnout každý občan starší 18 let. Jeho návrh by však musel získat podporu petice s 20 tisíci podpisy českých občanů. Návrh na nového prezidenta by také mohla dát dvacítka poslanců či deset senátorů.

Věta v ústavě přibude, až se schválí volební zákon
Tato stručná varianta byla konzultována s odborníky. "Není pochyb, že z hlediska právního je bezvadná," řekl ministr Pospíšil. Nestane se podle něj, že v ústavě bude věta o přímé volbě bez existence právní normy, která by tuto volbu přesně definovala. Platit začne až poté, co bude schválen příslušný volební zákon.

Nemůže nastat varianta, že by poslanci a senátoři přijali změnu ústavy a neshodli se následně na doprovodném zákonu a hlava státu by nemohla být zvolena. Je to ošetřeno tím, že oba zákony by měly být účinné v zásadě ve stejný okamžik," vysvětlil ministr.

Původní předloha, kterou připravil také ministr spravedlnosti, obsahovala tři varianty volby hlavy státu - volby podle nich měly být jedno až tříkolové. Vláda projednávání návrhu zákona přerušila už několikrát.

Ke změně ústavy je nutná třípětinová většina
Ke schválení změny ústavy je třeba získat třípětinovou většinu v obou parlamentních komorách. Ve sněmovně již řadu měsíců leží sociálnědemokratická verze návrhu na zavedení přímé volby. Jde o téma, o němž politici diskutovali v minulých letech mnohokrát.

Většina veřejnosti si sice podle průzkumů přeje lidové hlasování o prezidentovi, strany se ale dosud neshodly na tom, zda tuto změnu ústavy provést a jak přesně by měla volební procedura vypadat.

"Jestli se ten kompromis podaří najít, to ukáže test tímto návrhem. KDU-ČSL má dlouhodobě přímou volbu ve svém programu," připomněla vicepremiérka, ministryně obrany a lidovecká místopředsedkyně Vlasta Parkanová. O přímé volbě chce vláda jednat i s opozicí.

Ani koalice není v názoru na přímou volbu jednotná
Vypracováním předlohy zákona o přímé volbě prezidenta pověřila Pospíšila vláda. Koalice v otázce případného způsobu přímé volby ani v tom, zda má mít nově volený prezident i jiné kompetence než nyní, ale není jednotná.

Lidovci a zelení by si přímou volbu přáli, ODS je rozpolcena. Část si podle předsedy ODS Topolánka myslí, že by to bylo pozitivní nebo neutrální, část je toho názoru, že "co funguje, není třeba měnit".

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.