Lidovky.cz

Je evropanství skutečné, nebo hrané?

Česko

  13:44
PRAHA - Sociální demokraté chtějí, aby Poslanecká sněmovna diskutovala o Lisabonské smlouvě a hlasovala o ní na své mimořádné schůzi, která pokračuje po dvou měsících dnes odpoledne. ČSSD nesouhlasí s dalším přerušením jednání. Sdělil to předseda strany Jiří Paroubek, který rovněž odmítl případné vypárování koaličního poslance Tomáše Kvapila, který leží po mozkové mrtvici v nemocnici.

Socialisté nestojí o další odložení jednání o Lisabonské smlouvě. foto: ČTK

V narážce na postoj premiéra Mirka Topolánka (ODS) Paroubek uvedl, že Topolánek má příležitost ukázat, "zda je jeho evropanství skutečné, nebo jen hrané" a zda "má věci v rukou". "Nechceme žádné odročování, protože to jsou jenom triky občanské demokratické strany," zdůraznil.

Nemocného Kvapila ČSSD vypárovat nechce
Vládní koalice nemůže počítat s tím, že sociální demokraté v Poslanecké sněmovně při projednávání významných bodů takzvaně vypárují nemocného lidoveckého poslance Tomáše Kvapila. Řekl to předseda ČSSD Jiří Paroubek.

"Pokud jde o běžné body, tak pan poslanec bude vypárován," dodal. Pokud jde ale o případné hlasování o lisabonské smlouvě, nemůže koalice podle Paroubka s podobnou dohodou počítat.

Předseda sněmovny Miloslav Vlček (ČSSD) podotkl, že když on byl před lety nemocen v době, kdy vládla sociální demokracie, tak ho opozice také odmítla párovat.

Paroubek případnou dohodu o párování podmiňuje tím, že se místopředseda ODS David Vodrážka omluví místopředsedovi ČSSD Davidu Rathovi. Vodrážka přirovnal Ratha k nacistickému propagandistovi Josephu Goebbelsovi. Důvodem byl Rathův rozhovor pro LN, kde Rath hovořil o přístupu Adolfa Hitlera k řešení hospodářské krize ve 30. letech minulého století.

Třiapadesátiletého Kvapila postihla 24. ledna mozková mrtvice a od té doby leží v olomoucké fakultní nemocnici. "Jeho stav je nadále vážný. Zůstává v umělém spánku," řekl mluvčí nemocnice Egon Havrlant.


Sociální demokraté si pro pokračování mimořádné schůze u KSČM podle Paroubka podporu nezajišťovali. Kdyby totiž komunisté hlasovali pro další přerušení schůze s ODS, dali by dohromady většinu. "Byla by to pikantní většina ODS a komunistů," poznamenal šéf ČSSD.

Pro co nejrychlejší přijetí lisabonské smlouvy jsou i poslanci nejmenší vládní Strany zelených. Předseda sněmovny Miloslav Vlček (ČSSD) ale před několika dny řekl, že se chystá navrhnout další přerušení mimořádného jednání o smlouvě, která má reformovat EU po jejím rozšíření.

Vlček otáčí zpět
Paroubek k tomu v pondělí poznamenal, že Vlček zřejmě vycházel z přání některých poslanců ODS, ale přání sociální demokracie to podle Paroubka není. Týž den odpoledne Vlček své rozhodnutí změnil a řekl, že přerušení schůze navrhovat nebude.

Dolní komora začala o smlouvě jednat na mimořádné schůzi v prosinci a přerušila ji do dneška. Do té doby se měly k dokumentu vyjádřit příslušné sněmovní výbory.

Zahraniční výbor ale v minulých týdnech projednávání smlouvy přerušil už dvakrát. Vrátit by se k ní měl do 15. února. Požaduje navíc to, aby zákonodárci spolu se smlouvou probrali i návrh úprav jednacího řádu parlamentu. Nově by měl obsahovat takzvaný vázaný mandát. Další pravomoci by tak Česko mohlo do Bruselu předat jen se souhlasem poslanců a senátorů.

O smlouvě by měly znovu jednat i výbory evropský a ústavně-právní. Vlček dnes upozornil, že sněmovna již v minulosti hlasovala o návrzích bez vyjádření jejích výborů. "Může se to projednat, už jsme tento případ měli několikrát," zdůraznil. Minulý týden přitom argumentoval, že navrhne přerušit jednání sněmovny o smlouvě, protože stanoviska sněmovních výborů k lisabonské smlouvě zatím nejsou známá.

Česko čas netlačí, ozývá se z tábora ODS
Premiér Topolánek v pondělí řekl, že koaliční strany se chtějí dohodnout na přerušení mimořádné schůze do dokončení návrhu změn jednacího řádu. Smlouvy by pak chtěly schválit ještě do konce února.

Někteří politikové ODS ale tvrdí, že Českou republiku čas netlačí vzhledem k tomu, že Irové smlouvu v referendu odmítli. Připouštějí, že ratifikace dokumentu se může protáhnout do března, i to, že by její ratifikaci chtěli spojit se schválením česko-amerických smluv o stavbě vojenského radaru USA v Brdech.

Senátoři ODS podle médií také uvažují o tom, že podají v souvislosti s dokumentem další stížnost Ústavnímu soudu.

KSČM a Liberálové.cz chtějí vyhlásit referendum
Další z parlamentních stran, KSČM, která má ke smlouvě také výhrady, chce o ní referendum. K vyhlášení referenda dnes vyzvala i nová proevropská liberální strana Liberálové.cz (LIB). Plebiscit by podle návrhu LIB měl být spojen s volbami do Evropského parlamentu. "Nechceme, aby ČSSD zneužila volby do EP jako referendum o vládě," řekl dnes novinářům tajemník LIB Milan Hamerský. Liberálové.cz navazují na Liberální reformní stranu (LiRA), která loni v listopadu po neúspěchu v podzimních krajských a senátních volbách ukončila činnost.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.