Lidovky.cz

Za jinými zeměmi zaostáváme

Česko

  7:37
PRAHA - „Pokud by rodiče chtěli, měli by mít možnost dát dítě do nějakého zařízení v jakémkoliv jeho věku,“ říká Hana Hašková ze Sociologického ústavu, která podporu institucí předškolní péče dlouhodobě sleduje.

Ilustrační foto foto: ArchivLidové noviny

Jak je na tom Česká republika v porovnání s evropskými státy, pokud jde o dostupnost zařízení péče o děti?
Pokud jde o zařízení pro děti starší tří let, jako jsou mateřské školky, tak docela dobře. To znamená, že jsou u nás poměrně dostupné a navštěvují je zhruba tři čtvrtiny tříletých dětí. Pokud jde o čtyř- a pětileté děti, tak těch je v těchto zařízeních kolem devadesáti procent.

A pokud jde o mladší děti?
Tam už je to horší. Takovýchto zařízení máme v celé České republice kolem padesáti a navštěvuje je půl procenta ze všech dětí v tomto věku. V evropském srovnání patří Česko mezi země s nejnižší dostupností těchto zařízení.

Je v Česku velká poptávka po předškolních zařízeních?
Myslím si, že ano. Je to ale dáno i tím, že od roku 1999 roste porodnost, a zároveň stále klesá počet školek v Česku. Tím logicky dochází k situaci, že se navyšuje počet neuspokojených žádostí o přihlášení dětí do školek.

Jaké mají dnes rodiče podmínky, pokud chtějí skloubit zaměstnání s rodinným životem?
Od roku 2008, kdy si mohou vybrat ze tří možností čerpání rodičovské dovolené, je to lepší. Na druhou stranu to ale ještě není z daleka ideální. Například rodiče, kteří po vyčerpání nejrychlejší formy rodičovské nemají kam dát své dvouleté dítě tak, aby měli jistotu, že se o něj postará důvěryhodná osoba. Takováto péče navíc musí být pro ně i dostupná.

Je podle vás řešením zřízení jeslí?
Velkým problémem naší populace je myslím hlavně nedůvěra již k samotnému názvu tohoto zařízení, protože zde existovalo v době komunismu. Pořád se u nás ale diskutuje jen o tom, jestli takováto zařízení ano, nebo ne. Mělo by se však mluvit hlavně o tom, jak by mohlo vypadat. Aby mělo důvěru, kvalitní péči, působilo blahodárně na rozvoj dítěte, aby byla tato péče dostupná časově, finančně i prostorově. Měla by být dána rodičům možnost volby, je třeba umožnit flexibilitu péče. Nemám ale jasnou odpověď, jestli tady musí vzniknout právě jesle, nebo jiné zařízení.

Existují studie, které by jasně řekly, zda je pro dítě lepší zůstat co nejdéle doma s rodičem, nebo zda má být už od útlého věku mezi dětmi?
To se dostáváme do oblasti psychologie a já nejsem psycholožka. Četla jsem ale studie odborníků a jejich názor na tuto problematiku není jednotný. Čeští odborníci po ukazují na výzkumy ze šedesátých a sedmdesátých let a říkají, že je lepší péče matky v domácnosti. V zahraničí mají psychologové názor, že v některých případech může péče v malých kolektivech být pro rozvoj dítěte prospěšná.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.