Lidovky.cz

Kriminalita v loňském roce poklesla

Česko

  18:23
PRAHA - Kriminalita v České republice loni oproti předchozímu roku poklesla o 3,8 procenta. Zvýšil se však počet trestných činů, které se policistům nepodařilo objasnit. Řekl to náměstek policejního prezidenta Jiří Houba, podle něhož nižší objasněnost zločinů souvisí s odchodem téměř 9000 policistů v posledních dvou letech. Opoziční ČSSD loňskou činnost policie, především útvarů potírajících hospodářskou kriminalitu, vzápětí kritizovala.
Krádež - ilustrační foto

Krádež - ilustrační foto foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

V roce 2008 se v Česku stalo zhruba 343.800 trestných činů, což je přibližně o 13.600 méně než předloni. Policie jich vyřešila zhruba 127.900, tedy téměř o 11.000 méně než v roce 2007. Vzhledem k počtu spáchaných trestných činů tak jejich objasněnost poklesla o 1,6 procenta.

Houba uvedl, že je tento výsledek lepší, než vzhledem k početným odchodům policistů do civilu očekával. Problémy s objasňováním měli policisté hlavně u majetkových trestných činů - například krádeží, podvodů nebo zpronevěr, kde vyřešili jen 17 procent skutků.

Nejvíce trestných činů je v Praze
Škody způsobené trestnou činností loni dosáhly 31,6 miliardy korun, což oproti roku 2007 představuje nárůst o téměř devět miliard. Policisté loni vypátrali čtyři pětiny hledaných osob - tedy lidí, na které soudy vydaly zatykač nebo příkaz k dodání do výkonu trestu. Pohřešovaných osob policie našla 95 procent. Byli to především svěřenci ústavů, kteří utekli.

Oproti roku 2007 loni na území ČR vzrostl počet vražd o šest na konečný počet 202. Zvýšil se také počet krádeží v bytech, do nichž se zloději dostali vloupáním, počet loupeží ale poklesl o tři procenta na 4515.

Nejvýrazněji ubylo majetkových a hospodářských trestných činů. Méně bylo také případů úmyslného ublížení na zdraví či znásilnění.

Nejvyšší počet trestných činů tradičně zaznamenali v Praze, kde ovšem loni kriminalita zároveň poklesla nejvýrazněji ze všech osmi krajských policejních správ. Trestná činnost naopak vzrostla na severní Moravě a mírně i v jižních Čechách.

Tejc: Langer chyboval tím, že zrušil finanční policii
Náměstek upozornil, že loni stoupl počet zločinů, které spáchaly děti do 15 let. Tento nárůst není zvlášť výrazný, děti se však podle něj začaly na spáchání trestného činu připravovat mnohem lépe než dříve - například si promyšleně zajišťují alibi. Kriminalita mladistvých podle něho čím dál více souvisí s lhostejností a neúctou k lidskému životu.

Předseda bezpečnostní komise opoziční ČSSD Jeroným Tejc uvedl v prohlášení, že zpráva o celkovém snížení trestné činnosti je pozitivní jen zdánlivě. Podle něj odvádějí špatnou práci hlavně policejní útvary, které mají potírat hospodářskou kriminalitu, a především Útvar pro odhalování organizovaného zločinu.

Tejc si myslí, že ministr vnitra Ivan Langer (ODS) chyboval tím, že zrušil finanční policii, i tím, že často obměňuje policisty na vedoucích postech. Houba připustil možnost, že letos kriminalita v Česku částečně vzroste kvůli ekonomické krizi. Nemyslí si ale, že pachatelé se budou výrazně více dopouštět úvěrových podvodů, protože banky jsou už podle něj poučené a při poskytování úvěrů opatrnější.

"Uvidíme, jak se v jednotlivých regionech projeví případná propouštění ze zaměstnání. Problémy by mohly nastat s propuštěnými cizinci," dodal. Policie se dlouhodobě potýká s odchody do civilu, které souvisejí s účinností nového služebního zákona.

Houba si posteskl, že policii opouštějí především zkušení policisté, což má samozřejmě vliv na počet vyřešených trestných činů. Ačkoliv podle údajů prezidia přilákala loňská náborová kampaň nejvíce nováčků za posledních pět let, k naplnění tabulkových míst stále schází přes 4500 lidí. Špatně je na tom především Praha, kde policii chybí 1000 lidí. Situaci má letos zlepšit nová náborová kampaň, do jejíž jarní části chce prezidium investovat zhruba 20 milionů korun.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.